tumblr hit counter
UlaşımGazetesi.com - Ulaşımın Yeni Sesi! Taşımacılar - Lojistik - Yük - Uluslararası - Şehirlerarası - Şehiriçi - Toplu Taşıma
Anasayfa  
 
Ulaşım Gazetesi  

 

GÜNCEL
  Yazarlar
  Güncel Haber
  Kara
  Hava
  Deniz
  Demir Yolu
  Lojistik
  Otomotiv
  Teslimatlar
  Treyler
  Dernekler
  Künye
  İletişim
  Fotoğraf Galerisi

HABER ARAMA


HAVA DURUMU

İlk gemi 29 Ekim'de yanaşacak

Tekirdağ’da inşa edilen Avrupa’nın 3’üncü büyük konteynır limanı Asyaport’un 2013 yılı sonlarına doğru hizmete gireceği bildirildi. Tekirdağ Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay, derinliğiyle dev konteynır gemilerinin yanaşacağı limanın, İstanbul ve Bursa’nın yükünü de hafifleteceğini söyledi.

Yapımına 2009 yılında başlanan Tekirdağ Asyaport’a ilk gemi 29 Ekim 2013 tarihinde yanaşacak. Yılda 2,5 milyon konteynırın yüklenip boşaltılacağı Asyaport, Akdeniz ülkeleri arasında en büyük, Avrupa’da ise 3’üncü büyük konteynır yükleme-boşaltma limanı haline gelecek. 2016 yılında tam kapasite ile çalışacak limanın toplam yatırım miktarı ise 450 milyon doları buluyor.

Yanaşma derinliği eksi 8 ile eksi 20 metre arasında olan limana dünyanın en büyük konteynır gemileri yanaşabilecek. Limanın şehirde bulunan 1.500 fabrikanın yanı sıra İstanbul ve Bursa gibi şehirlere hizmet vereceğini belirten Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Boğaz trafiğinin rahatlamasına da katkıda bulunacağını söyledi. Günay, limanın doğrudan ve dolaylı olarak 5 bin kişiye yeni iş kapısı açacağını ifade etti. Asyaport’u İtalyan MSC ile Türk Asyaport firmaları inşa ediyor.

2013 sonbaharında ilk geminin yanaşacağı liman sayesinde İstanbul’daki ticari hareketliliğin azalacağını aktaran Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, karayolu ve demiryolu bağlantısıyla sevkıyatın daha rahat yapılacağını söyledi. Günay, “Tam olarak faaliyete geçtiğinde Avrupa’nın 3’üncü büyük konteynır limanı olacak Asyaport, Türkiye’nin ihracatına da ciddi katkı sağlayacak. Aynı zamanda üretim için gerekli olan hammadde ihtiyacı da bu limandan karşılanabilir. Büyük gemiler yükleme yapacağı için maliyetler de azalacak” dedi.


Bu haber 1022 kez görüntülendi...

Bu habere yorum eklenmemiş, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekle

 

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER