evden eve nakliyat

Advert Advert
Advert

Yakıt artınca, navlunda arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen, konteyner krizinin ardından yaşanan artıştan sonra yakıt fiyatlarındaki yükselişin de navlunu artırdığını söyledi. Aymen, "Yüzde 10 ile 15 oranındaki işletme maliyetinin yakıttan kaynaklanması nedeniyle bu durum navluna yansıdı" dedi.

Yakıt artınca, navlunda arttı
Yakıt artınca, navlunda arttı Admin
Bu içerik 7232 kez okundu.

Liman masraflarının değişkenliği konusunda limit getirilmesi, limanlarda özelleştirme nedeniyle devletin müdahalesinin mümkün olamaması gibi hususlarda yapılacak düzenlemelerin ihracatçıyı bir nebze de olsa rahatlatacağını ifade eden Bülent Aymen, "Bu adımlar, ana sorunun küresel bağlamdaki değişimlerden kaynaklanması nedeniyle krizi sıfırlamaya yetmeyebilir. O nedenle krizin süresi ile ilgili kesin bir tarih vermek kolay değil. Ancak, öne çıkan öneriler ihracatçının önünü görebilmesi konusunda faydalı sonuçlar ortaya koyacak" diye konuştu.

ÇÖZÜM İÇİN BİRLİK OLUNMALI

TİM olarak lojistik konusunda devam eden sorunların çözümüne önem verdiklerini bildiren Aymen, bu konuda sektör temsilcileriyle toplantılar yapıldığını söyledi. Navlun krizinin çözümüne yönelik birlikte hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Bülent Aymen, "Deniz nakliye şirketi yöneticileri kendi sorunlarını çözmek amacıyla bir takım adımlar atıyorlar. Ancak, ihracatçıyla aralarındaki ilişkiye kısa vadeli bakmamaları gerekiyor. Kazan-kazan ilkesi gereğince uzun vadeli başarılara birlikte imza atmanın faydalı olacağını değerlendiriyoruz. Gemilerin dolu gidip boş dönmesi nedeniyle maliyetin gidişe eklenmesi, belirli rotalardaki stabil fiyatların bazı bölgelerde çok esnek olması nedeniyle armatörlerin yüksek navlun olan sahalara yönelmeleri hususlarında çalışma yapılması olumlu olabilir" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demirbaş eğitime destek verdi
Demirbaş eğitime destek verdi
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü