Advert

Gece şarkıcı gündüz şoför

Özlem Özbakır, Almanya'da ses sanatçılığı yaparken bir inat uğruna uzun yol şoförü oldu. 7 yıldır Almanya'da TIR şoförlüğü yapan Özlem Özbakır, yük getirdiği İzmir'e hayran kalınca, Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. 3 çocuğu ile İzmir'de yaşayan Özlem Özbakır, bir yandan sanatını icra ederken, diğer yandan lojistik sektöründe şoförlüğe devam ediyor.

Gece şarkıcı gündüz şoför
Gece şarkıcı gündüz şoför Admin
Bu içerik 4840 kez okundu.

Aslen Tekirdağlı olan 46 yaşındaki Özlem Özbakır, Almanya'da doğup büyüdü. 14 yaşında Almanya'da sahnelere çıkan Özbakır, şarkı söyleyerek geçimini sağladı. Özlem Özbakır, Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde sahneye çıktı.

BİR İNATLA DİREKSİYONA GEÇTİ

Nasıl tır şoförlüğü yapmaya başladığını Özlem Özbakır, şöyle anlattı: "Sahne aldığım mekana beni dinlemeye bir gurup TIR şoförü geldi. Bunlar kendi aralarında TIR şoförlüğü şöyle ağır, böyle ağır diye yakınmaya başladılar. Bende onlara sizin yaptığınız işi ben haydi haydi yaparım diye yanıt verdim. Yapardın yapamazdın derken, onlara bu işi yapabileceğimi ispat etmek için önce sürücü belgesine başvurdum. Benim girdiğim yerde benle birlikte 13 kişi ağır vasıta ehliyetine başvurdu. Sadece benle birlikte bir kişi sınavları geçip ehliyeti alma hakkı kazandı. Bir inat uğruna, bir ispatlama uğruna TIR şoförlüğü yapacağım dedim ve yaptım. Almanya'da 7 yıl boyunca TIR şoförlüğü yaptım. Bir yandan da ses sanatçılığına devam ettim."

İZMİR'E AŞIK OLDUM

İki oğlu ve bir kızı olduğunu belirten Özlem Özbakır, oğullarının kendisi ile gurur duyduğunu, kızının ise yollarda başına bir şey geleceği korkusu nedeniyle şoförlük yapmasını pek tasvip etmediğini söyledi. Ağır vasıta kullanmayı çok sevdiğini dile getiren Özbakır, ''İlk defa geldiğim İzmir’i gördüm ve aşık oldum. Kendi kendime ya hiç ya da bugün dedim ve İzmir’de kalmaya karar verdim. İzmir’e yerleştim. Burada zaman zaman TIR ile kısa mesafeli işlere gidiyorum. Şu anda İsviçre merkezli bir çağrı merkezinde teknisyen olarak görev yapıyorum. Sahneyi burada bırakmadım. Arada sahneye de çıkıyorum. En son olarak geçtiğimiz hafta içi TIR ile Aydın’a gittim, vinç getirdim İzmir’e. TIR ile bir işe gideceğim ama görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Bakan bir daha bakıyor. Hatta bazen yolda durdurup resim çektiriyorlar, sohbet ediyoruz" dedi.

İŞİNİ SEVEREK YAPACAKSIN

Her mesleğin kendine özgü zorlukları olduğunun altını çizen Özbakır, ''Hepsinde ayrı ayrı zorluk çekiyorum. Ama insan mesleğini sevdiği zaman zorluklarına göğüs geriyor. İyi derecede Almanca ve İngilizce konuşabiliyorum. Bir çok TIR şoföründe numaram var. Yabancı ülkelere giden şoför arkadaşlarım dil konusunda zor durumda kaldıklarında beni arayıp, yardım istiyor. Bende onlara seve seve yardımcı oluyorum. Avrupa'daki TIR şoförleri ile Türkiye'deki TIR şoförleri arasında kurallara uyma bakımından farklılık var. TIR'ların şeridi en sağdır. Avrupa'da bu kurala uyuluyor. Ancak Türkiye'de bu kurala uyan şoför sayısı çok az. Yollarda görüyorum, TIR'ların çoğu sağ şerit yerine orta şerit ya da soldan gidiyor" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OSD destek verecek
OSD destek verecek
Negmar yüzde 50 indirim yaptı
Negmar yüzde 50 indirim yaptı