Advert Advert
Advert

Trabzon Limanı borsa yolunda

Albayrak Grubu tarafından 30 yıllığına kiralanan Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ, borsada işlem görecek. Albayrak Grubu CEO'su Ömer Bolat, " Trabzon Limanı 2018 yılı içerisinde halka arzı olacak ve liman hizmetleri alanında türünün ilki unvanına kavuşacak" dedi.

Trabzon Limanı borsa yolunda
Trabzon Limanı borsa yolunda Admin
Bu içerik 7002 kez okundu.

Albayrak Grubu CEO'su Ömer Bolat, 2033 yılının sonuna kadar işletme hakkına sahip oldukları Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ'nin halka arzına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mevcut çıkarılmış sermayesinin 21 milyon lira olduğunu ifade eden Bolat, halka arz edilecek fiyatla toplam piyasa değerinin 325,5 milyon lira seviyesinde bulunduğunu söyledi. Bolat, limanın yüzde 30'unun hisse başına 15,50 liradan halka açılacağı bilgisini verdi.

Ömer Bolat, 2003 yılında 22,5 milyon dolara devraldıkları Trabzon Limanı'nı, bugüne kadar 45 milyon dolar değerinde yenileme ve yeni makine yatırımı yaparak Doğu Karadeniz'in en modern ve işlek limanı haline getirdiklerini anlattı. Trabzon Liman İşletmeciliği'nin 2011 yılından bu yana karının tamamını ortaklarına temettü olarak dağıttığına dikkati çeken Bolat, 5 yıl boyunca net kardan dağıtılabilir karın en az yüzde 70'ini temettü olarak dağıtmayı taahhüt ettiklerini, ilk temettünün de bu yıl ilkbahar döneminde dağıtılacağını söyledi.

YATIRIMCILARA HEDİYE PAY

Deniz Yatırım liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek halka arzda ilk defa uygulanacak bir teşvik de olduğunu belirten Bolat, şunları kaydetti: "Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ'nin halka arzına özel, 50 ve üzeri başvurarak pay almaya hak kazanan yatırımcılara Deniz Yatırım tarafından 1 pay hediye edilecek. Yani ilk etapta 50 hisse alan birisi, daha baştan yüzde 2 kar etmiş olacak. Halka arzdan pay alıp 1 ay boyunca elinde tutan yatırımcılara da yüzde 2 bonus pay verilecek. Ayrıca biz grup olarak 10 gün boyunca, halka arzdan elde edilecek 97 milyon liranın 3'te 2'sine tekabül eden günlük 420 bin hisse için 15,5 lira üzerinden günlük alım emri vererek değer kaybına karşı tedbir alacağız. Böylece hisselerimizin arkasında olduğumuzu göstereceğiz" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor