Advert

Koluman Treylerde ihracatla büyüyecek

Türkiye treyler üreticilerinden Koluman, 300 milyon liralık yatırım yaptı. Yatırımla birlikte üretim kapasitesi de artan şirketin yıllık treyler üretim hedefi ise 8 bin adet. Koluman, ayrıca 2020'ye kadar ihracatını toplam üretiminin yüzde 50'sine çıkarmayı amaçlıyor.

Koluman Treylerde ihracatla büyüyecek
Koluman Treylerde ihracatla büyüyecek Admin
Bu içerik 1447 kez okundu.

Otomotiv sektörünün 2017 performansına ilişkin değerlendirmede bulunan Koluman AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, otomobil satışlarında yüzde 1 otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında ise yüzde 2,8'lik azalmanın görüldüğünü, treyler pazarında da yüzde 14 seviyelerinde düşüş yaşandığını kaydetti.

Rakamlardaki düşüşe karşın otomotiv sektörünün 2017'yi 28,5 milyar dolarlık dış satımla ihracat lideri olarak tamamladığını kaydeden Saltık, treyler ihracatında da yüzde 15 oranında büyüme yaşandığını vurguladı. Saltık, "Bu yıl treyler sektörünün yüzde 10 büyümesini bekliyoruz. Mersin'deki fabrikamıza 300 milyon TL'lik yatırım yaptık. Son teknoloji üretim ekipmanlarımızla üretim hacmimizi artırmayı hedefliyoruz" dedi.

SEKTÖRE DESTEK ŞART

Mersin'deki tesisleri ve Ar-Ge merkezlerini genişleteceklerini dile getiren Kaan Saltık, şöyle konuştu: "Fabrikamızın genişleme sürecini tamamladıktan sonra treyler üretimimizi yıllık 8 bin üniteye çıkarmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda 2020'ye kadar ürettiğimiz ürünlerin yüzde 50'sini ihraç etmeyi planlıyoruz. Ürünlerimizin Avrupa'da da kullanılması için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Büyüyen fabrikamızla halihazırda 649 kişiye istihdam sağlıyoruz. 2018 yılında hedefimiz istihdamı yüzde 20 artırmak. Türkiye pazarındaki treylerlerin yüzde 95'i yerli üretimdir ve otomotiv sektörünün başka hiçbir dalında bu kadar yüksek bir yerli üretim bulunmamaktadır. İhracatın artması için bazı teşviklerin yerine getirilmesi bize çok yardımcı olacaktır. KDV'nin aşağıya çekilmesi ve Avrupa'da çok popüler bir yöntem olan hurda teşvikinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. 2018'de bu teşviklerin gerçekleşmesini umuyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OSD destek verecek
OSD destek verecek
Negmar yüzde 50 indirim yaptı
Negmar yüzde 50 indirim yaptı