Advert

Yaz Lastiğine geçildi

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD), yaz lastiğine geçiş sürecinde iki önemli soruya dikkat çekti. Dernek, araçtan çıkarılan kış lastiklerinin nasıl saklanması gerektiği ve kış boyunca depoda bekleyen yaz lastiklerini takarken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususta açıklamalarda bulundu.

Yaz Lastiğine geçildi
Yaz Lastiğine geçildi Admin
Bu içerik 3702 kez okundu.

Kış lastiği uygulamasına ilginin her geçen yıl arttığına dikkat çeken LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt, şunları söyledi: "Kış lastikleri bilindiği üzere +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda daha güçlü yol tutuşu ve kısa fren mesafesi avantajı vererek trafiğin akıcı ve güvenli bir şekilde işlemesini sağlıyor ve bizleri hayata bağlıyor. Kış lastikleri, ısınan havayla birlikte +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda ve kış koşullarında sürücülere sağladığı avantajları yitirir; daha üstün performans ve güvenli bir sürüş için yaz lastiklerine zamanında geçilmesi önemlidir.”

GÜN IŞIĞINA DİKKAT

LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt, konuyla ilgili dikkat edinilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı; Lastiğinizi güçlü olmayan yapay ışık altında saklayınız. Lastiklerinizi mümkün ise lastik sehpası üzerinde dik olarak ve yan yana, yeriniz müsait değil ise belli aralıklarla üstteki alta mantığıyla yer değiştirerek yatay olarak üst üste istifleyebilirsiniz. Depolayacağınız zemin betondan düzgün yapılmış olmalıdır. Lastiklerinizi temiz olarak muhafaza etmelisiniz. Lastiklerinizin tesisat boruları ve radyatörlerle doğrudan temasını önlemelisiniz.

LASTİĞİ DOĞRU JANTA TAK

"Diş derinliği çok önemlidir. Kış lastiğine geçerken sakladığınız yaz lastiğinizin diş derinliğini mutlaka kontrol etmelisiniz" diyen LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt, derinliğin yasal sınırının 1.6 mm’den daha düşük olmaması gerektiğinin altını çizdi. Doğru janta monte edilip, balans ayarlarının yapılması gerektiğini hatırlatan Kurt, şöyle devam etti: Lastiğinizin havalarını mümkün olduğunca sık ve lastikler soğuk iken ölçmeli ve azalma var ise tamamlatmalısınız. Unutmayın doğru lastik doğru hava ile daha verimli hizmet eder. Yüksek basınç lastiğinizin sırtının ortasında, düşük basınç ise lastiğinizin sırtının omuza doğru kenarlarında anormal aşınmalara yol açar ve lastiğinizi zamanından önce değiştirmek zorunda kalırsınız."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CMS ihracatta rekor kırdı
CMS ihracatta rekor kırdı
EuroTürk 12 adet treyler aldı
EuroTürk 12 adet treyler aldı