Advert

Otomotivciler tedirgin

ABD, Türkiye'den ithal ettiği otomotiv ve yedek parçalarının ülkenin ulusal güvenliğini tehdit edip etmediğinin incelenmesi yönünde soruşturma başlattı. OSD Başkanı Haydar Yenigün ise konuyla ilgili; “Bu tür girişimler küresel ticarette gerginlik oluşmasına sebebiyet verebilecektir” ifadesini kullandı.

Otomotivciler tedirgin
Otomotivciler tedirgin Admin
Bu içerik 7149 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri, 2018 yılı Ocak ayı içerisinde ABD Ticaret Kanunu’nun 232 numaralı “ulusal güvenlik” maddesi çerçevesinde başlattığı çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergisi uygulamasından sonra, yine aynı madde kapsamında otomotiv ürünlerine soruşturma açılması kararı aldı. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, ABD tarafından başlatılan söz konusu soruşturma girişiminin, uluslararası ticaret ortamının olumsuz bir sarmala girme riskini arttıracağı endişesi taşıdıklarını belirtti.

DENGELER GÖZETİLMELİ

Türkiye'nin ABD’ye ihracatının gümrük vergisine tabii olduğunu belirten OSD Başkanı Haydar Yenigün, ABD'ye ülkemizden yapılan ihracatta otomobil için yüzde 2,5 ticari araçlar için ise araç tipine bağlı olarak yüzde 4 ila 25 arasında gümrük vergisi uygulanmakta olduğunu belirtti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın ithal otomobillerin pazar payının son dönemde yüzde 48'e çıkmasını bu soruşturma için önemli bir sebep olarak gösterdiğine vurgu yapan Yenigün, ülkemizde ithal araçların pazar payının 2017 sonu itibariyle otomobillerde yüzde 70, ticari araçlarda yüzde 46 olmak üzere toplam pazarda yüzde 64 olduğunu belirtti. Yenigün yaptığı açıklamada, bu soruşturmanın küresel ticaret dengelerini gözetecek şekilde yürütülmesinin küresel ekonominin sağlıklı işleyişi açısından  gerekli ve faydalı olacağını  da sözlerine ekledi.

ALTINCI BÜYÜK PAZAR

2017 yılı verilerine göre, Türkiye otomotiv sanayiinin 6’ncı büyük ihraç pazarı konumunda olan ve otomotiv ihracatının yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan ABD’ye otomotiv ve parça ihracatının 2017 senesinde bir önceki yıla göre artış gösterdiğini kaydeden OSD Başkanı Yenigün, 2018 senesinde ihracatın kompozisyonundaki değişiklik sebebiyle adet bazında azalma olmasına rağmen yan sanayideki ihracat artışı nedeniyle toplam değer bazında yüzde 6 artış olduğunu da belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı