Advert

TIR şoförlüğünü cazip hale getirelim

Sürücü eksikliği, lojistik sektöründe merkezi bir sorun haline geldi. Dünya bankasının araştırmasına göre; Avrupa genelinde ciddi oranda sürücüsü eksikliği gözlendi. Bu sayı sadece Almanya'da 45 bin civarında gözüküyor.

TIR şoförlüğünü cazip hale getirelim
TIR şoförlüğünü cazip hale getirelim Admin
Bu içerik 8265 kez okundu.

Araştırmaya göre mevcut sürücülerinin yaş dağılımı, sürücü eksikliğinin önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edeceğinin göstergesi olarak kabul edildi. Sürücülerinin üçte 2’si 40 yaşın üzerinde iken, bunların üçte biri 51 ile 60 yaş aralığında bulunuyor. On yıllık bir süreçte ise, 50 yaş ve üzeri sürücülerin çoğu bu iş piyasasında yer alamayacak. “Bu mesleği öğrenmek ve uygulamak için daha fazla insanı ikna etmeyi başaramazsak orta vadede gerçek bir fiyaskoyla karşı karşıya kalacağız” diyen Hödlmayr Genel Müdürü Hande Çarıkçı, uzun yıllardır sektörde uzman olanlar ve ilgili lokasyonlarda çalışan sürücüler için mesleğin imajını iyileştirmek adına önlemler almak gerektiğini söyledi.

YAKLAŞIMLAR DEĞİŞMELİ

Sürücüleri için ekonomik unsurların yanında çok sayıda iyileştirme yapılması mümkün görünüyor. Meslek profilinin itibarı, sürücülere değer verilmesi ve çalışma koşulları bunlardan bazıları… Sürücülerin teslimat esnasında tuvaleti kullanma imkanı bile bulamadan saatlerce bekletilmesinin değerden uzak bir yaklaşım olduğunu belirten Hande Çarıkçı, bu noktada durumu iyileştirmek için hem lojistik şirketlerinde hem de onların müşterilerinde davranış ve yaklaşımları değiştirmenin mümkün olabileceğini vurguladı.

ONLAR YOLLARIN PİLOTLARI

Sürücüsüyü yardımcı işçi olarak tanımlamanın da çok yanlış olduğunu ifade eden Hödlmayr Genel Müdürü Hande Çarıkçı, özellikle gelecekteki gelişimler açısından anahtar kelimenin teknolojik değişim olduğunu dile getirdi. Sürücüsüz kamyonlarla ilgili beklentinin meslek profilini güçlü şekilde değiştireceğini söyleyen Hande Çarıkçı, “Sadece araç kullanmak yerine yeni görevler günlük iş rutinini belirleyecek. Sürücülerin yeni imajını yolların pilotları olarak tanımlamalıyız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Çınar     2018-07-30 Tekrar merhaba bizim istediğimiz tek şey değer verilsin hakkımız ödensin bizi hor görmeyin benim iki oğlum var taksi bile sürdürmüyorum neden şöför olmasın diye bizim hakkımızı verin benden iki şöför hazır sigortamız yüksek yatsın erken emeklilik verilsin bizim işimiz madenciden bile tehlikeli madenciler akşam evindeler demi
Mehmet ÇINAR     2018-07-30 Merhaba efendim hayırlı günler hayırlı işler ben OMSAN LOJİSTİK, te çalışıyorum yukarıda yazılı olan metninizi okudum ve izninizle size ( haddime düşmeyerek) öneride bulunmak istedim . Biz geçen hafta omsan şöför leri olarak Müdürümüz ERKAN Bey le toplantı yaptık. Yapılan görüşmede konumuz zam ve oto çeker çalışanlara sigorta mızın yüksek ödenmesi ydi şimdi sizede soruyorum askeri ücretle yatırılan maaş ödemesi emekli olunca kaç lira alır bu para bu mesleğin hakkımı sizce
ali arslan göle     2018-07-27 20 senelik termokin transport sürücüsüyüm.ilk defa şoförler için güzrl sözcükler duyuyorum.ye§ekkür ederim.
Metin bayraktar     2018-07-27 Sorun o kadar büyük ki değersiz olan sadece şoför değil lojistik firmaları araçlarına istanbul adalardaki at lara yapilan muameleyi yapıyorlar maliyeti düşürmek kazanci artırmak adına lastik bakım sigorta kurallara uyma gibi hic bir dertleri yok sektör yalan dolan hırsızlık sahtekarlık riyakarlik ve hakyeme yolu ve yöntemi ile ayakta kalıyor say ve sevgilerimle 05433459090
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı