Advert

Halk otobüs desteği henüz cebe girmedi

İstanbul’da kentiçi toplu taşıma hizmeti veren özel halk otobüs esnafına Ekim ayında İBB tarafından gelir desteği sağlanacağı duyuruldu. Ancak sözü alınan destek, henüz esnafın cebine girmedi. Bununla ilgili çalışmaların önümüzdeki günlerde yapılacağı öngörülüyor.

Halk otobüs desteği henüz cebe girmedi
Halk otobüs desteği henüz cebe girmedi Admin
Bu içerik 2322 kez okundu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TAŞIMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ÖHO’ya gelir desteği sağlaması yönündeki onayı, Eylül ayında açıklandı. Bunun üzerine çalışmaları başlatan ÖHO Esnaf Odası, Ekim ayı için hesaplamalarını yaptı ve İBB’den ödenekleri beklemeye başladı. Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, desteğin esnafa henüz ulaşmamasının tedirginlik yarattığını, ancak ödenekler alındığında esnafın içinin rahatlayacağını dile getirdi.

İBB’nin çalışmalarını yürüttüğü destek sayesinde, esnafın rahat bir hizmet sunacağını belirten Ovacık, “Bize verilen destek çok yerinde ve olumlu oldu. En azından sübvansenin devam edeceği aylarda, sürdürülebilir toplu taşımayı devam ettirebileceğiz. Onaylanan destek bize biraz nefes aldırdı” dedi.

DURMA NOKTASINDAYIZ

Artan maliyetler karşısında esnafın artık ayakta duramaz, mazot alamaz hale geldiğini vurgulayan Ovacık, şunları söyledi: “Biliyorsunuz ki bugünlerde gündemde İDO’nun seferlerini durdurması var. Bu durumu dikkatle izliyoruz. TURYOL’un da böyle bir niyeti olduğu söyleniyor. Biz de İstanbul’un lastik tekerlekli taşımacılığında en fazla söz sahibi olan grubuz. Durumumuza ve sıkıntılarımıza baktığımızda, İDO’nun ve TURYOL’un yaptığı gibi biz de durma noktasına gelebiliriz. Bundan sonra diyalog içinde, beraber, birbirimizi anlayarak, dinleyerek o son noktaya gelmemek için çalışmalıyız. İDO ciddi bir şirket ve deniz ulaşımına büyük katkısı var. Deniz ulaşımı ayrı bir durum ancak bizim masraflarımızı, sefer sayılarımızı da etkiliyor. Kur artışından dolayı akaryakıt da yüzde 40 arttı Aylık yakıtımız 10-12 bin liradan 18-20 bin liraya, hatta bazı hatlarda 25 bin liraya kadar çıktı. Bu giderimizi karşılayamazsak ayakta duramayız.”

FAİZSİZ KREDİ DE ŞART

Türkiye’deki kur yükselişinden sonra araç fiyatlarının artması da ulaşım esnafını etkiledi. 500 bin lira olan araç fiyatları, son dönemde 700-800 bin liraya çıktı. Esnafın araç değişikliği yapma konusundaki sıkıntısından da bahseden Ovacık, KDV’lerin düşürülmesini olumlu bulduklarını ifade etti. Ovacık, “KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi esnafı rahatlattı. En azından esnaf araç değiştirme şansı buluyor. Ama kredi faizleri çok yüksek geliyor. Bu böyle devam ederse mutlaka tıkanıp duracak. Bunun için devletten faizsiz kredi talep ediyoruz” dedi.

Simgenur Gök -  Ulaşım Gazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Servet     2018-11-23 Her geçen yıl gelirimiz azalıyor artık araçlarımızı zor çalıştırıyoruz her yere borcumuz var ama bir türlü sesimizi duyuramıyoruz nedense veya duymak istemiyorlar eskiden biletçilerimiz vardı bir şekilde idare ediyorduk en önemlisi biletçilerimizi şöför olarak yetiştiriyorduk şimdi şöförde yetiştiremiyoruz şöförlüğünü bilmediğimiz kişilere çoğu zaman araçlarımızı teslim ediyoruz ilerde en büyük sıkıntımız şöför bulamamak olacak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı