Advert

Tırsan'ın sırrı güven ve kalite

Türkiye’nin treyler üreticisi Tırsan, 2018 yılında 41'inci yılını kutlarken, 1998 yılında başlayan yurt dışı yatırımlarının da 20'inci yılını kutladı. Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nuhoğlu ve Ayşenur Nuhoğlu, başarının sırrı ile ilgili özel açıklamalarda bulundu. Röportajda kurulduğu günden itibaren dünyanın sayılı treyler üreticilerinden biri olmayı hedefleyen Tırsan’ın tarihçesi, yurt dışı başarıları, yönetim modeli ve 2020 hedefleri paylaşıldı.

Tırsan'ın sırrı güven ve kalite
Tırsan'ın sırrı güven ve kalite Admin
Bu içerik 3883 kez okundu.

2018 yılında ihracat rekorları kıran Tırsan, 1977’de kuruldu. Kurulduğu günden bu yana uluslararası bir treyler üreticisi olma vizyonu ile hareket eden Tırsan, 1990’lara gelindiğinde Türkiye’den Avrupa’ya taşıma yapan Türk şirketlerinde %70’in üzerinde pazar payı sahibiydi ve Avrupa’ya açılma kararı aldı. Bu karar doğrultusunda 1998’de Goch Tırsan adıyla Almanya Goch’taki fabrikasını açtı.

Tırsan felsefesine, değer ve inovasyon kültürüne uygun olarak Kässbohrer markasını 2002 yılında, Talson markasını ise 2003 yılında bünyesine kattı. 2000’li yıllarda yalın üretim ve yönetim tekniklerine yatırım yapmaya başlayan Tırsan, 2009 yılında sektörün ilk sertifikalı Ar-Ge merkezini kurdu ve 2017 yılında ikinci Ar-Ge merkezinin temellerini attı. Tırsan, günümüzde 55’den fazla ülkede, 13 farklı ürün ailesi, 44 ürün grubu ve 800’den fazla ürün çeşidi ile faaliyetlerine devam etmektedir. Yatırım yaptığı yönetim modelleri ve üretim sistemleri ile üretimde mükemmeliyeti sağlayan Tırsan, son 5 senede 54,5 Milyon Euro altyapı ve insan sermayesi yatırımı yaptı. Bu yatırımların sonucu olarak Tırsan Solutions Systems (TSS) adı altında Tırsan Üretim ve Yönetim Modeli oluşturuldu.

SÜREKLİ GELİŞİM SAĞLIYOR

Yönetim Kurulu Üyesi Ayşenur Nuhoğlu, “TSS, müşterilerimize sürekli değer yaratan ve ürün kalitemizin mükemmelliğini sağlayan bütün metod ve süreçlerin toplam adıdır. İş modellerimiz ve yönetim sistemlerimizden on-site kalite güvence yönetimi, süreç ve ürün iyileştirmek için 8-D raporlaması başta olmak üzere değer akış haritalama, kaizen, beyaz yaka kaizen’i jishuken ve kanban gibi yalın teknikler ile üretimde toplam sahip olma maliyeti çerçevesinde sürekli gelişimi sağlıyoruz. Paralelinde takım liderlerinden başlayarak yalın ve sürekli gelişim kültürünü yaygınlaştırmak için ekiplerimizin teknik ve yalın yetkinliklerine de yatırım yapıyoruz. TSS’de hem insana hem sisteme yapılan yatırımlar çerçevesinde, toplam yönetim sistemlerinin sürdürülebilirliğini sağlıyoruz. Bu vizyon ile gerçekleşen üretim ve Ar-Ge faaliyetlerimiz, müşterilerimiz ve sektör için devamlı başarı sağlayacağımızın garantisidir” .

EĞİTİME ÖNEM VERDİ

Tırsan Üretim ve Yönetim Modeli ile aşağıdan yukarıya iyileştirme sağlayan merkezi bir yalın öneri sistemi oluşturduklarını ekleyen Ayşenur Nuhoğlu: “Bu sistem sayesinde, her yıl marka portföyümüz genelinde 1.000'den fazla öneri değerlendirilmekte ve uygulanmaktadır. Öneri şampiyonu çalışanlarımız ise bu başarılarının karşılığında her ödüllendirilmektedirler. Yalın felsefesinin tüm süreçlere yayılması için ayrıca iyi eğitimli ve son derece yetenekli genç bir ekip yetiştiriyoruz. Bu ekibe 100’den fazla kıdemli çalışan tarafından koçluk ve danışmanlık verilmektedir” ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİYLE GELİŞİYOR

Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nuhoğlu ise gelecek Ar-Ge projelerinin nasıl şekillendiğine değinerek, “Akıllı treylerlerin otonom operasyonları, eko-sistemdeki toplam operasyonel verimlilik için IoT sistemleri ile depo alanı, boşaltım alanı ve altyapı ile iletişim halinde olabilecek treyler için radarımızda olan teknolojilerdir. Birleşmiş Milletler, 2050 yılında dünya nüfusunun %68’inin şehirlerde yaşayacağını öngörmektedir. Bu öngörüye paralel olarak  şehirler arası ve şehir içi lojistik ve depolama alanlarında bir değişime şahit olurken treylerlerin tedarik zincirindeki rolü ve kullanımında bir değişiklik olacaktır. Örneğin, treylerler müşteri teslimat hizmetlerini iyileştirmek için son nokta depolama alanı olarak kullanılabilecek. Şehir sınırları içindeki lojistik depoları, en hızlı teslimat hizmetlerini sağlamak için mikro depolara dönüştürülebilinir. Tırsan’ın Ar-Ge gücü ile böyle bir senaryo için hazır ğundan emin olacağız” diye konuştu. Tırsan’ın 2020 hedefleri hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Zeynep Nuhoğlu, “Amacımız 2020 yılına kadar 20 bin adet treyler üretmek,  Avrupa'nın üçüncü büyük Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) olmak ve dünyada sekizinciliğe yükselmek. 2020 yılı vizyonumuzu gerçekleştirmek için üretim kapasitemizi genişletmek ve insan kaynağımızı daha da geliştirmek için üretim teknolojilerimize ve sistemlerimize 30 milyon € tutarında ek yatırım öngörüyoruz” .

HERKESİN KAZANCI ARTACAK

Kurum değerlerinden güvenilirlik ve bağlılık değerlerine vurgu yapan Zeynep Nuhoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Önceliğimiz, müşterilerimiz ile daima uzun vadeli, kazan-kazan ilişkisine dayalı, sürdürülebilir iş birlikleri kurmaktır. Bu nedenle Müşteri İlişkileri Yönetimimiz direkt olarak Yönetim Kuruluna raporlama yapmaktadır. Ayrıca kalıcı başarı için iş geliştirme ve strateji ile geleceğe yön vermeye önem veriyoruz. Anlık müşteri ihtiyaçlarının ötesinde gelecek trendlere uygun modeller üzerinde çalışıyoruz. Sektörümüzü geliştirecek ve katkı sağlayacak diğer sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu konuda stratejik iş geliştirme adında bir birimimiz vardır. Bu birim üniversiteler, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışıp trendleri ve dönüşümleri takip ediyor, gelişmeleri sektörümüzün ve müşterilerimizin gelişmesi için mevcut iş yapışlarımıza uyguluyorlar. Yönetim Kurulu Başkanımız bize her sürdürülebilir başarıyı hedeflememizi söylemiştir. Tırsan’ın kurulduğu günden beri hedefi, sadece Türkiye için değil, dünya için de üretim yapacak uluslararası bir şirket kurmak  olmuştur.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
Ford standartlara meydan okudu
Ford standartlara meydan okudu