Advert

Akaryakıtçılar bir araya geldi

Bu yıl 14.’sü 28-30 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan Petroleum İstanbul Fuarı öncesi bir sektör toplantısı düzenlendi. Toplantıda, fuarın ana temasını oluşturan ‘Akıllı Teknolojiler ve Akıllı İstasyonlar’ konusu ele alındı.

Akaryakıtçılar bir araya geldi
Akaryakıtçılar bir araya geldi
Bu içerik 489 kez okundu.

Toplantının açılışını, Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı Mustafa Karahan gerçekleştirdi. Toplantıya katılan ve konuşma yapan akaryakıt sektörünün önemli isimleri ise şöyle: TOBB Petrol Meclisi Başkanı ve Shell Türkiye Müdürü Ahmet Erdem, PETDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, TOBB LPG Meclisi Başkanı ve Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Türkiye LPG Derneği Başkanı ve İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, ADER Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Aydemir, PUİS Genel Başkanı İmran Okumuş, TABGİS Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Bilgin, Enerji Yayın Grubu Başkanı A. Sertaç Komsuoğlu ve Enerji Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akıncı.

“ÇÖZÜM YOLLARINI ARAYACAĞIZ”

TOBB LPG Meclisi Başkanı ve Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel sektör adına zor bir dönemden geçmelerine rağmen iyimserliklerini koruduklarını ve inançla yollarına devam ettiklerini kaydederek “Türkiye’de benzer sıkıntılar yaşandı. Ancak hepsi karamsarlığa kapılmadan aşıldı. 2019 Petroleum İstanbul, sektörün tüm oyuncularını biraraya getirecek. Burada sorunlarımızı masaya yatırıp, çözüm yollarını hep birlikte arayacağız” diye konuştu. TOBB Petrol Meclisi Başkanı ve Shell Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Erdem konuşmasında “Sektörümüz, önemli bir mesafe kat etti. Günün 24 saatini yaşayan ve birçok ihtiyaca cevap veren istasyonlarımız hem sektöre hem de ülke ekonomisine ciddi katkıda bulunuyor. Geleceğe hazırlanmak amacıyla dijital dönüşüm başta olmak üzere, tüm yeniliklerin istasyonlarımızda hızla uygulanması için çalışıyoruz. Rekabetçi pazarda ayakta kalmak ancak günün şartlarına uyumla mümkündür” dedi.

ALTERNATİF YAKITLI ARAÇLAR

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Başkanı ve Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper toplantıda yaptığı konuşmada bugün dünya üzerinde 1,5 milyardandan fazla aracın trafikte bulunduğunu söyleyerek “Bugün hayatta olan insanlar petrolün bittiğini göremeyecek. Petrol ürünlerinin yanında alternatif yakıtlı araçlarda hayatımıza giriyor. Ancak, onların çözmeleri gereken engelleri var. Bugün 3 milyon olarak kabul edilen elektrikli araçların 100 milyona çıkması durumunda bu elektriği üretmek için petrol türevi hatta nükleer enerjiye yatırım yapılması gerekecek. Türkiye’de de elektrikli araç sayısı artacak. Şirket olarak biz istasyonlarımızda en fazla şarj ünitesi sahip durumdayız. Kısa ve orta vadede yakıt türü olarak petrol kullanımıyla ilgili bir azalma beklemiyoruz” dedi. Şiper, birtakım zorlukların olduğu bir süreçten geçtiklerini belirterek “1,5 milyonu aşan istihdam sağlayan sektör olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Sektörümüzde kıran kırana bir rekabet var. Bu rekabet çerçevesinde paydaşlar olarak saygıdan vazgeçmedik. Türkiye’nin daha iyi geleceği için azimle çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“YILDA 3.3 MİLYON TON LPG”

Türkiye LPG Derneği Başkanı ve İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, Türkiye’nin 4 milyon 700 bin LPG’li araçla dünyanın ikinci büyük araç parkına sahip olduğunu belirterek “Bugün, 12 bin 300 yakıt istasyonunun 10 bin 300’ünde otogaz satışı vardır. Bu anlamda dünyanın en yaygın LPG istasyonuna sahip ülkesiyiz. LPG, binek otomobiller dışında, ticari araçlarda da çok yaygın olarak kullanılmaya başlandı. LPG’li araçların daha da yaygınlaşması sektörümüzü ivmelendirecektir.” dedi. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PUİS) Başkanı İmran Okumuş ise Türkiye’de 13 bini aşan yakıt istasyonu bulunduğunu kaydederek “şu anda kredi kartı komisyonları yüksek, döviz artışı var. Buna rağmen sektör üzerine düşeni yaptı. Türkiye’nin en büyük sorunu istihdamdır. Sendika olarak ek maliyetlerin kaldırılmasını teklif ettik. 13 bin istasyon ortalama olarak günde 3 bin litre yakıt sağlıyor. Bayiler 10 bin litrenin altında satarsa karsız çalışıyor. Dağıtıcı ve bayi karı enflasyon oranında yapılmalı ve güncellenmeli. Sektörün tüm paydaşları, dağıtıcılar ve bayiler ile ayrıştırılmadan ortak çözüm arayışına gitmeliyiz” dedi.

 “365 GÜN AÇIK VERGİ DAİRESİYİZ”

Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER) Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Aydemir, sektörün dinamik ve inovatif bir sektör olduğunu dile getirerek “Artık istasyonlar sadece yakıt hizmeti değil bir bütün olarak hizmet veriyorlar. Bu dönüşümü hep birlikte görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda birçok değişikliğin neler olacağını da 2019 Petroleum İstanbul fuarında göreceğiz. Nihai tüketicilerimize de kendimizi daha yakından tanıtmak için önemli bir platform olacak” şeklinde konuştu. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol Ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası Başkan Vekili Murat Bilgin de, “365 gün 24 saat çalışan en büyük vergi dairesiyiz” diyerek, “Devletimizin bize farklı yaklaşması lazım. Sınıtılarımız var ve bunları anlatmamız lazım. Maliyetlerimiz 2018-2019 yıllarında çok arttı. Bu konunun acilen gündeme taşınması gerekiyor. Her 6.35 TL’lik yakıt satışında 67 kuruşluk brüt kar marjı var. Tüm hizmetler giderler artıyor. Eğer gelirler artmazsa burada sorunlar ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

“BU BİR AİLE BULUŞMASI”

Enerji Yayın Grubu Başkanı A. Sertaç Komsuoğlu ise Petroleum Istanbul’un bayiler için çok önemli bir organizasyon olduğunun altını çizerek “Dev bir sektörün temsilcilerinin devler arenasında boy göstereceği fuar, dijital devrim temasıyla ilginç ve o kadar da renkli bir hale bürünecek. Firmalar ve markalar yeniliklerini ve teknolojiye olan yatırımlarını bayilere ve sektör temsilcilerine en yakından tanıtma fırsatını bulacaklar. Teknoloji baş döndürücü bir devinim içinde. Hep birlikte enerji sektörünün bu devrimi ne kadar  özümsediğini ve nasıl yaklaştığını gözlemleyeceğiz. Artık istasyonlarımızı birer akaryakıt dolum yeri olarak görmüyoruz. İstasyonlar,  marketleri, alışveriş merkezleri, restaurantları, cafeleri ve bir çok sosyal imkanlarıyla birer yaşam alanlarına dönüşmüştür. Ziyaretçilerimiz ve firma temsilcileri artık istasyonlarımızı bu şekilde bir bütün olarak ele alacaklar ve buna göre iş yapış şekillerini düzenleyeceklerdir” dedi.

“50 BİN ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ"

Enerji Fuarcılık CEO’su Mustafa Akıncı da yaptığı konuşmada, Petroleum Istanbul’un, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile EPDK başta olmak üzere, enerjiyle ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının özel sektörle bir araya gelmesini sağlayan ortak bir platform olma görevini yerine getirdiğini belirtti. Akıncı, Petroleum Istanbul kapsamının geleneksel ürün segmentlerinin yanı sıra Oto LNG, Oto CNG, Elektrikli Araç Şarj İstasyonları ve İstasyon Marketlerini içine alacak şekilde genişletildiğini kaydederek şunları söyledi: “Geçmiş Petroleum Istanbul organizasyonlarına baktığımızda ülkemizde faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketler ile birlikte Türkiye’ye henüz yatırım yapmamış enerji şirketlerinin ilgilisini gözlemlemiştik. Konjonktürel olarak enerji sektörüne ve Türkiye’ye bu ilgi nedeniyle Petroleum Istanbul önemli bir açığı kapatacak ve işbirlikleri için ortam yaratacaktır. Ayrıca Gas&Power Network fuarının da Petroleum Istanbul Fuarı ile birlikte düzenleniyor olması da enerji sektörünün tüm paydaşlarının aynı çatı altında toplanacak olması açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Fuarı, açık kalacağı 3 gün içinde yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
Ford standartlara meydan okudu
Ford standartlara meydan okudu