Advert

Kuralkan bayi sistemini değiştirdi

Bajaj’ın Türkiye Distribütörü Kuralkan Bilişim Otomotiv A.Ş., satış ve pazarlamanın internet üzerinden yapılacağı yeni iş modelini devreye aldı. Kuralkan ayrıca, Kanuni modelinin üretimine 3 yıl aradan sonra yeniden başladı.

Kuralkan bayi sistemini değiştirdi
Kuralkan bayi sistemini değiştirdi
Bu içerik 411 kez okundu.

İnternet üzerinden satış sistemini hayata geçiren Kuralkan, üretimine ara verdiği Kanuni modelini de tekrar üretime aldı. Kuralkan Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, yaşanan yenilikler hakkında açıklamalarda bulundu.

YENİ SİSTEM GELİŞTİRİLDİ

Kuralkan Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, 2019 yılına iki önemli kararı hayata geçirerek başladıklarını belirterek “Kuralkan için 2019 yılı önemli bir yıl olacak. İlk olarak sektörümüzde öncü bir rol üstlenerek yeni bir satış sistemini devreye aldık, diğer taraftan ise üretimine 3 yıl ara verdiğimiz efsane modelimiz Kanuni’nin üretimine yeniden başladık. Kuralkan olarak öncelikle zor dönemden geçtiğimiz şu günlerde yeni yatırımlarla karşınıza çıkmanın mutluluğunu yaşarken, ülkemiz adına da yararına inandığımız bir işe başlamanın huzuru içindeyiz. Ülkemizin potansiyeline, ekonomisine ve geleceğine güvenimiz sonsuzdur” dedi. Son dönemde motosiklet sektöründe daralmaların yaşandığını ve satışların önemli oranda gerilediğini ifade eden Ata şunları söyledi: “Ürüne yatırım yapan ancak bu ürünü satamadığında büyük kayıplar yaşayan bayilerimiz için bir çözüm bulma yoluna gittik. Satışları artırmak için sektörde yeni bir iş modeline ihtiyaç vardı. Dijitalleşmenin artık dünyayı egemenliği altına aldığını gördük. Kuralkan olarak yeni iş modelimiz ‘On-line e-kuralkan’ satış sistemini hayata geçirdik. Uygulamaya aldığımız bu yeni iş modeli ile gerek bayilerimize gerekse tüketicilerimize çok fayda sağlayacağına inanıyoruz.”

BAYİ RİSKİ SIFIRLANACAK

Bu sistemin hayata geçmesiyle, yetkili satıcıların yaşayacağı kolaylıktan bahseden Ata, “Sektörde bir ilk olan bu yeni iş modeliyle bayilerimiz ana sermayelerini ürün için kullanmayacaklar. Kuralkan ve yetkili satıcılar arasındaki parayla iş yapış şeklini ortadan kaldırıyoruz. Artık tüketiciler satın almak istedikleri motosiklet siparişini on-line olarak e-Kuralkan’a verecekler. Teslimatlar ve test talepleri bayiler kanalı ile gerçekleşecek. Yeni iş modelimizle bayilerimiz birer çözüm ortağımız olacak ve işlerine devam edecekler ve finans ile uğraşmayacaklar, sadece satışa yoğunlaşacaklar. Bu sistemle daha önce yüzde 8-10 olan kar marjları zor dönemlerde yüzde 1’e hatta 0’a iniyordu. Şimdi yeni sistemimizle bu kar marjı yüzde 4-5 oranında olacak. Ayrıca kalan yüzde 4-5 oranı da tüketiciye yansıtacağız. Bu sistemi ‘satış sizden, finans yönetimi bizden’ olarak adlandırıyoruz. Durgunluk dönemlerinde bayilerin yaşadığı finansal zorluk, kar marjlarını ortadan kaldırmakta ve onları risk altına sokmaktaydı. Kuralkan olarak bir markanın bayileri bu yükten ve riskten kurtarması ve elini taşın altına koyması gerektiğine inandık. Bu sistemi hayata geçirerek, bayilerimizin yaşaması muhtemel riskleri sıfırlamış olacağız” açıklamasını yaptı.

TOPLAM 11 MODEL

Ekrem Ata, düzenlenen toplantıda ikinci yatırım kararını da açıkladı. Ata, ayda 5 bin adetlik motosiklet üretme kapasitesine sahip tesisi yeniden ekonomiye kazandırdıklarını söyleyerek şunları belirtti: “Adı efsaneleşmiş olan Kanuni markamızı 3 yıl aradan sonra tekrar üretmeye başlıyoruz. Kanuni modelimizin 8 versiyonu olacak. Bajaj motosikletleri ve üreteceğimiz ATV’ler ile birlikte toplam model sayımız 11 olacak. Motosikletlerin hepsi Euro4 standartlarında çevre dostu ürünlerden oluşuyor. Kanuni markamız ile birlikte en yeni modellerimizi ilk olarak, Motorbike 2019’da müşterilerimizin beğenilerine sunacağız ve cazip fiyatlarımızı açıklayacağız. Mart ayından itibaren Kanuni modellerimizin üretimine başlayacağız ve nisan ayından itibaren pazara sunacağız. Bajaj olarak segmentimizde pazarda yüzde 17’lik bir paya sahibiz. Kanuni modelleri ile Bajaj’ın olmadığı segmentlerde olacağız. Bunlardan biri de 50 cc motor kapasitesine sahip motosikletlerin bulunduğu segment. 2018 yılında %20’lik bir pazar oranına ulaştı.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
Ford standartlara meydan okudu
Ford standartlara meydan okudu