Advert

BASF, 2018 otomotiv renklerini analiz etti

Kimya şirketi BASF, 2018 yılının dünya genelindeki otomotiv renklerini analiz etti. Analize göre beyaz, dünyada en çok tercih edilen renk olurken mavi, en popüler kromatik renk oldu. Önceki yıl ile karşılaştırıldığında gümüş renginin popülaritesi düştü.

BASF, 2018 otomotiv renklerini analiz etti
BASF, 2018 otomotiv renklerini analiz etti
Bu içerik 4107 kez okundu.

BASF Boya Bölümü, ‘BASF Otomotiv OEM Boyaları Renk Raporu’ ile 2018 global otomotiv pazarındaki renk dağılımının analizini sundu. Analiz sonuçlarına göre; beyaz, siyah, gri ve gümüş olmak üzere akromatik renkler yollara hakim olmaya devam ediyor.

BEYAZ VE MAVİ EN POPÜLER

Dünya genelinde üretilen otomobillerin neredeyse yüzde 80’inde akromatik renkler yer alıyor. Bu renklerin arasında en popüleri beyaz. Kuzey Amerika’da neredeyse her dört otomobilden ve Avrupa’da neredeyse her üç araçtan bir tanesi beyaz boyaya sahipken, Asya Pasifik’te ise her iki otomobilden bir tanesi beyaz. Çok çeşitli renk tonları arasında en popüler renk mavi oldu. Maviyi ise kırmızı rengin takip ettiği görülüyor. Bu kromatik renkler, kompakt ve mini otomobiller gibi daha küçük araç segmentlerinde popüler oluyor. Kromatik tonların genel sayısı, daha büyük segmentlerde önemli ölçüde azalma gösteriyor. Büyük araç segmentinde, önceki yıla oranla siyah ve beyaz renklerde dikkate değer bir artış var.

“EFEKTLER İLHAM VERİCİ”

Gri, sıralamada en popüler ikinci renk olarak siyahın yerini aldı. Müşteriler, açık griden koyu metalik antrasite kadar 110’dan fazla çeşit arasından seçim yapabiliyor. Yaklaşık 140 renk tonu ile mavi ise bölgenin en çeşitli renk yelpazesine sahip. Metalik veya sedef efekti de otomobillerin benzersiz görünümüne önemli bir katkıda bulunuyor. 2018 yılında, tüm araçların üçte ikisinin son katında efektli boya yer alıyor. Otomobil ne kadar büyük olursa, bir efektle boyanma olasılığı o kadar artıyor. Siyah ve gri gibi koyu renkler daha çok bir metalik efektle formüle edilirken, açık renkler öncelikli olarak düz renkler halinde kullanılıyor. BASF Boya Bölümü Avrupa Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Mark Gutjahr, “Otomotiv boyalarının efektleri sürekli olarak gelişiyor ve yeni ve ilham verici fikirlerle şekilleniyor.” dedi.

ASYA PASİFİK’TE BEYAZ

Beyaz renginin Asya Pasifik’te diğer bölgelere göre daha popüler olduğu görülüyor. Tüm yeni otomobillerin yüzde 53’ünün rengi beyaz. Rengin popülerliği, önceki yıla oranla önemli bir artış gösterdi. Kromatik renkler arasında ise kırmızı hala en popüler seçenek. İlginç bir gözlem olarak kahverengi SUV’larda hala çok fazla popüler olmaya devam ediyor, ancak düşüş işaretleri de gösteriyor. Asya Pasifik’teki otomobil alıcıları, renk tercihlerini yaşam tarzlarına bağlıyor. Mini araçlarda bile baş döndürücü efektlere sahip gümüş ve gri tonları daha da fazla yaygınlaşıyor. Bu durum, daha geniş bir renk paletinin ortaya çıktığı Çin pazarında görülebiliyor. Asya Pasifik Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Chiharu Matsuhara, “Neredeyse her segmentte ortaya çıkan kırmızı, mavi, sarı, kahverengi ve altın renkleriyle kromatik renklerin çeşitliliği ortada. Çinli tüketiciler, renge ilişkin beğenilerini geçmişe oranla göstermeye daha hazır.” dedi.

KUZEY AMERİKA’DA ÇEŞİTLİLİK

2018 yılında akromatik renkler, piyasanın üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturarak Kuzey Amerika’da en popüler otomotiv renkleri olmaya devam etti. Akromatik tonların yanı sıra tüketiciler, özellikle pikap kamyonet ve spor otomobil segmentlerinde olmak üzere kırmızıya daha fazla yakınlık göstermeye devam etti. Crossover Arazi Araçları (CUV) segmentinde beyaz, en popüler renk oldu. Siyah ve gri ise beyazı takip etti. Mavi ve kırmızı tonları, otomobil alıcıları tarafından neredeyse eşit seviyede talep ediliyor. BASF Kuzey Amerika Otomotiv Renk Tasarımı Başkanı Paul Czornij, “CUV segmenti için büyük yüzeylerin boyanmasında sektör, aracın algılanan kullanımının uygun bir görsel ifadesini sağlamaya ve bunu da marka imajıyla bağlantılı hale getirmeye çalışıyor.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı