Güncel Haber
Giriş Tarihi : 28-02-2019 15:28   Güncelleme : 24-08-2019 10:57

İnsan hayatına değer veriyoruz

Uzman ekibiyle birlikte çalışmalarını yürüten İstanbul Büyükşehir Belediye Bağımsız Başkan Adayı Hüseyin Karabulut, İstanbul’un önemli sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor. Karabulut, İstanbul’da yaşanacak bir doğal afet öncesinde yapılacaklardan, kadınların sosyal yaşamdaki yeriyle ilgili çalışmalarından ve öğrencilerin geleceğine yönelik projelerinden bahsetti.

İnsan hayatına değer veriyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Karabulut, İstanbul’daki sorunlara çözüm üretmeye devam ediyor. Ürettiği çözümleri hayata geçirmek için 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimleri bekleyen Karabulut, bu süreçte ekibiyle birlikte yoğun bir tempoyla çalışmalarını sürdürüyor. Gazeteci kimliğiyle gördüğü sorunlara çözüm üreten Karabulut’un gündeminde kentin güvenliği, kadınların sosyal hakları ve öğrencilerin geleceği var.

HER AN DEPREM OLABİLİR

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu belirten Karabulut, uzmanların İstanbul’da deprem beklediğini ifade ederek şunları söyledi: “Boğaziçi Üniversitesi’nin GPS verilerine göre, Marmara Denizi üzerinde Çınarcık Çukuru ve Saros Körfezi tarafında 7 ve üzeri şiddetinde deprem yapacak şekilde gerilimin biriktiği bilgisine ulaşmaktayız. Yani İstanbul'da her an deprem olabilir ve biz de buna hazırlıklı olmalıyız.” Şubat ayının başında, Kartal ilçesinde 7 katlı binanın çöktüğünü hatırlatan Karabulut, “14 daireli binada arama kurtarma çalışmaları 3 gün devam etti. İnsan hayatını kurtarmada saniyeler dahi çok önemlidir. Allah esirgesin ya İstanbul'da bir deprem olsaydı o zaman ne yapacaktık? İşte meydana gelen bu kaza, arama kurtarma çalışmalarında ne kadar yetersiz ve teknik açıdan bilgisiz olduğumuzu gözler önüne serdi. Allah'ın izniyle yapacağımız çalışmalarla bu konuda tedbirimizi alacağız” dedi.

ASKERİ PERSONELDEN EKİP

Doğal afet ve meydana gelebilecek kazalar için İstanbul'da bir Arama Kurtarma Ekibi kuracağını ifade eden Hüseyin Karabulut, “Bu ekipte yer alacak arkadaşlarımız yeri geldiğinde vatanımızın bölünmez bütünlüğü için gözünü kırpmadan şahadete koşan uzman er ve erbaşlarımızdan oluşacak. Büyükşehir Belediyesi olarak görevinden kendi isteğiyle ayrılan uzman er ve erbaşlarımıza kapımızı açarak, gerek Arama Kurtarma Ekibimizde gerekse zabıta birimlerimizde öncelik tanıyacağız. Askeri disiplin ve eğitim alan uzman er ve erbaşlarımızla oluşturacağımız Arama Kurtarma Ekibimiz, dönemsel eğitimlerle bilgisini pekiştirecek ve her zaman hazır kıta bekleyecek. Türkiye'nin diğer vilayetlerinde de ihtiyaç duyulması halinde, kuracağımız ekibin olay mahalline intikali gerçekleştirilecek ve müdahale sağlanacaktır. Bizim için insan hayatı her şeyden daha öncelikli ve değerlidir” şeklinde konuştu.

KADINLAR İÇİN GÜVENLİK

Aile içi şiddet nedeniyle can güvenliği bulunmayan, barınma sorunuyla karşılaşan mağdur kadınlara ve çocuklara her türlü desteği sağlayacaklarını söyleyen Karabulut, konuşmasının devamında şunları dile getirdi: “Bu insanlarımıza yönelik açılan Kadın Sığınma Evlerimizde sosyal olanakları arttıracak, yaşam alanlarını daha güvenli hale getireceğiz. Psikolojik yardım ve hukuki danışmanlık hizmetleriyle de her zaman kadınlarımızın yanında olacağız. Sağlanan psikolojik destek sayesinde, bulundukları sığınma evlerinde erişecekleri güvenlik düzeyi ve huzurla birlikte mutlu bir yaşama adım atmalarına imkân sunmuş olacağız. Kadın Sığınma Evlerindeki imkânları, içinde barınan kişi sayısını göz önünde bulundurarak yeterli düzeyde tutacağız. Kadın Sığınma Evleri’nin sayısını da, sığınma ihtiyacı duyan kadınlarımızın ve çocuklarımızın oranına göre ayarlayacağız. Zor durumda olan hiçbir kadın açıkta kalmayacak. Özel bir vaat değil, olması gerekeni yapacağız.”

KURSLARLA İSTİHDAM

Hüseyin Karabulut, kadınların çalışma yaşamında olmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kadınların yaşadığı sosyal sorunların farkında olarak pozitif ayrımcılığa yöneleceğiz. Bu sayede kadınların da iş yaşamında eşit haklara sahip olmasının önünü açmış olacağız. Belediyemiz tarafından, piyasadaki iş gücü talebine göre kadınlarımıza yönelik Mesleki Eğitim Kursları düzenlenecektir. İstihdam garantili bu kursları takiben kadınların istihdamı izlenecektir. Bu sayede hem eğitime hem de çalışma yaşamına katkı sağlayacağız. Sosyal yönden kadınları geliştirecek bu sistem, hayatta onlara bir güvence olacak. Belediyemize ait sosyal tesislerde öncelikle kadınlarımız istihdam edilecektir. Özel sektörde de kadınlarımızın istihdamının sağlanması amacıyla Kadın İstihdamı Bilgi Sistemi'ni kuracağız. Alanı belirlenen kadınların listesi bu sistem üzerinde yer alacak ve açık pozisyonlarla eşleşecek.”

GİRİŞİMCİLİĞE DESTEK

Kadınlarla ilgili birçok proje üzerinde çalıştıklarını belirten Karabulut: “Günümüzde kadınlar, giderek daha çok kendilerine güvenmekte ve yaşamlarını kendi istedikleri şekilde düzenlemektedir. Bunun için küçük ve orta ölçekli her kadın girişimi desteklenecek, kadınların işlerini daha geniş kitlelere yayabilmelerine imkân sunacağız. Kadınlarımız projelerini hazırlayacak, Belediye olarak biz de bu projelerin hayata geçmesi için desteğimizi sunacağız. Ayrıca öncelikli olarak ev hanımlarına yönelik sosyal yardım programlarına ağırlık vereceğiz. Belediye bünyesinde şehrin birçok noktasında oluşturacağımız Psikolojik Destek Merkezi, bebeklerini bilinçli yetiştirmek isteyen yeni annelere düzenli olarak eğitim hizmeti verecektir.  Engelli annelerin çocuklarını emanet edebileceği uluslararası standartlarda bir ücretsiz Engelli Konaklama ve Bakım Merkezini de yine biz kuracağız. Çocuk parklarında kamera sistemleri ile güvenlik sağlayacağız.”

BİLİM İNSANI YETİŞTİRECEĞİZ

Öğrencilerin geleceğine dair ise Karabulut, şu açıklamayı yaptı: “Dünyayı bir ülke olarak kabul ettiğimizde İstanbul, dünyanın başkentidir. Dolayısıyla yapılacak her çalışma ayrıntısıyla ela alınmalı ve aykırı bir proje kesinlikle hayata geçirilmemelidir. Bilim ve teknolojiyi en iyi şekilde kullanacağız, ekonomik anlamda daha güçlü bir İstanbul ve mutlu bir yurttaş için çalışacağız. Kaynaklarımızı etkin bir şekilde değerlendirip, gelecek nesillerimizi bilim ve teknoloji ışığında yetiştireceğiz. Başarılı öğrencilerimizin ilköğreniminden itibaren üniversite tahsiline kadar tüm eğitim masraflarını Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturacağımız bir fondan karşılayacağız. Bu sayede de daha çok öğrencimiz bilim insanı olarak yetişecek. Yetişen bilim insanlarımıza da sahip çıkacağız. Ayrıca, diğer illerden İstanbul'a üniversite tahsili için gelen ve kalacak yer sıkıntısı yaşayan öğrencilerimizin de yurt ihtiyaçlarını karşılayacağız. Gençler; sizler bizim geleceğimizsiniz. Oturun ve en iyi şekilde dersinizi çalışıp, eğitiminizi tamamlayın. Size hizmet etmek, bizim boynumuzun borcudur.”

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA