Güncel Haber
Giriş Tarihi : 14-03-2019 13:06   Güncelleme : 14-07-2019 13:20

İstanbul'da Plaka Tahdidi uygulanacak

Konusunda uzman proje ekibiyle seçim çalışmalarını yürüten İstanbul Büyükşehir Belediye Bağımsız Başkan Adayı Hüseyin Karabulut, yıllardır İstanbul'da servisçi esnafının hayalini kurduğu plaka tahdidi konusunda müjdeyi verdi. "Servisçi esnafına bizim haricimizde hiç kimse plakayı veremez. Bu konuda hem İstanbul halkını koruyacağız hem de servisçi esnafını" diyen Karabulut, taşımacı esnafını da siyasi partilerin oyununa gelmemeleri konusunda onları uyardı.

İstanbul'da Plaka Tahdidi uygulanacak

"Sorun varsa, Çözüm de vardır. Yeter ki, samimi olalım" söylemiyle yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Karabulut, İstanbul’daki sorunlara çözüm üretmeye devam ediyor. Çözüm önerilerini hayata geçirmek için imkanları seferber ederek çalışan Karabulut, tüm İstanbul halkının desteğine talip. Karabulut, siyasilerin koltukları paylaşıp, halkı görmezden geldiği bir dönemde, 5 yıl daha pişmanlık yaşamamak için halkın doğru karar vermesini istedi.

BİZİM BAĞIMIZ, HALKIMIZ!..

Öğrenci ve personel taşımacılığı yapan esnafı, plaka tahdidi konusunda yıllardır görmezden geldiklerini dile getiren Hüseyin Karabulut, "Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan bir raporda; İstanbul’da yaklaşık 58 bin adet servis aracının trafiğe kayıtlı olduğu, bunların yaklaşık 18 bin adedinin okul servis taşımacılığı, 40 bin adedinin ise personel servis taşımacılığı yaptığı bilgisine ulaşılmaktadır. 8 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığımızı açıkladık. 28 Kasım 2018 tarihinde ise oyalama taktiği ile yıllardır avutulan Servisçi Esnafımıza plaka tahdidi sözünü verdik Ve o gün yaptığımız açıklamada; Rabbim bize Başkanlık koltuğunu nasip ederse, ilk UKOME toplantısında plaka tahdidi kararını alacağız dedik. Servisçi kardeşlerim: rakibimin biri 17 yıldır İstanbul’u yönetiyor. Diğer rakibimde 17 yıldır İstanbul’u yöneten iktidarın ana muhalefeti!.. Bu güne kadar size vermedikleri plakayı, bugünden sonra vereceklerine gerçekten inanıyor musunuz? Sevgili kardeşlerim, size PLAKA TAHDİDİNİ bizden başkası veremez. Çünkü biz halktan başka hiçbir yere bağlı değiliz. Gücümüzü de yasalar çerçevesinde halktan almaktayız" diye konuştu.

HAKLAR KORUNACAK!

"Şuanda Ankara başta olmak üzere Türkiye genelinde 40 ilimizde plaka tahdidi uygulanmaktadır" diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Karabulut, İstanbul'da da bu konuda esnafı sevindireceklerini dile getirdi. Karabulut, konuya ilişkin yaptığı açıklamasına şöyle devam etti: "Yanı başımızdaki komşu ilimiz olan Kocaeli’nde bile plaka tahdidi uygulanırken, İstanbul’da ranta dönüşecek bahanesiyle plaka tahdidi uygulanmaktadır. Ama ne hikmetse, siyasi partiler her seçim döneminde İstanbul’daki esnafı vaatleriyle oyalamaya devam etmektedir. Servisçi kardeşlerim, farkındalık yaratmak adına çıktığımız yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu noktada senin de desteklerine talibiz. Biz geldiğimizde plaka tahdidine engel olmamakla birlikte, doğru koşulların belirlenerek plaka tahdidi uygulanmasını hayata geçireceğiz. Bundan hiç kuşkun olmasın. Tahdit uygulaması ile birlikte ilimizde hizmet veren servis araçlarının net sayısı da ortaya çıkacak. Bu da trafikte ki servis araç rakamları denetlenebilir hale gelecektir. Servis sayıları bilinir ve denetlenebilir hale gelecektir. Bu sayede, sürücülük mesleğini geçim kaynağı olarak seçen ve fiilen çalışmakta olan esnafın haklarının korunması da sağlanacaktır."

ÇALIŞMA BELGESİ VERECEĞİZ

Öğrenci ve personel taşımacılığı yapan esnafın, güzergâh izin belgeleri ile sıkıntı yaşadığını bildiklerini ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Karabulut, çalışma belgesiyle de bu sorunu çözeceklerini açıkladı. Karabulut, "Servisçi esnafına plaka verildikten sonra taşıma fiyatları da yükselir, İstanbul halkı mağdur olur diye düşünenlerde olabilir. O kardeşlerimizin de içi rahat olsun. Plakayı verdikten sonra etkin bir denetim gerçekleştireceğiz. İstanbul halkını da asla mağdur etmeyeceğiz. Bizim buradaki amacımız, sayıyı sınırlamak ve İstanbul trafiğinde yüzlerce atıl kapasite oluşturan servis araçlarının önüne geçmektir. Şuanda ilimizin ihtiyacı olan araç sayısı ne ise, ona göre plaka vereceğiz. Yani taşımada ihtiyaç duyulacak kadar olan araca plaka verilecek. Biz hem servisçi esnafının hakkını hem de İstanbullu kardeşlerimizin hakkını koruyacağız. Halka hizmet, Hak’ka hizmet anlayışıyla çıktığımız bu yolda hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Servisçi kardeşlerimiz güzergâh izin belgelerinin yarattığı karmaşadan da şikâyetçi olduklarını dile getiriyor. Güzergâh kullanım izin belgelerini kaldırılıp, onların yerine bir çalışma belgesi vereceğiz. Bu çalışma belgesi ile İstanbul’un her yerinde servis yapılabilmesinin önünü de açılacak" diye konuştu.

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA