Dernekler
Giriş Tarihi : 25-04-2019 15:15   Güncelleme : 14-07-2019 12:27

Havalimanı sıkıntı

Turizm taşımacılarının açtığı dava ile iptal edilen “Yol Güzergah Belgesi” alma zorunluluğuna ilişkin karar, uygulamaya geçirilmedi. Yol Güzergah Belgesi nedeniyle turizm taşımacıları İstanbul Havalimanı'nda sorun yaşamaya başladı.

Havalimanı sıkıntı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME’de daha önce alınan turizm taşımacılarının D2 ve B2 belgeleri dışında “Yol Güzergah Belgesi” de bulundurma zorunluluğuna ilişkin karar, taşımacıların açtığı dava ile iptal edildi. Ancak kararın iptalinin fiili olarak hayata geçmemesi nedeniyle turizm taşımacıları büyük bir mağduriyetle karşı karşıya kaldı. Denetim bölgesi olan İstanbul Havalimanı’nda turizm taşımacılarının araçları “Yol Güzergah Belgesi” bulunmadığı gerekçesiyle, iptal kararı hakkında bilgilendirilmeyen jandarma tarafından bağlanıyor. Yol güzergah belgesi zorunluluğuna ilişkin karar, açılan iki ayrı dava sonucunda İstanbul 12’inci idare mahkemesinin 31.12.2018, İstanbul 7’inci idare mahkemesinin ise 19.02.2019 tarihlerinde verdiği kararla iptal etti.

KARAR UYGULANMALI

Konuyla ilgili açıklama yapan Turizm Otobüsçüler Derneği Başkanı Adnan Değirmenci “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yol güzergah belgesi zorunluluğu için aldığı kararı turizm taşımacıları mahkemeye vererek iptal ettirdiler. Fakat iptal edilen mahkeme kararı henüz İçişleri Bakanlığı'nca uygulamaya konulmadı. Hem emniyet hem belediye hem de jandarma birimlerine talimat verilmedi. Bu yüzden yeni havalimanında büyük bir mağduriyet
yaşanıyor. Jandarma konudan haberdar olmadığı için belediyeden yapılan bilgilendirmeyle yol belgesi olmayan araçları bağlıyor. Aslında bağlanan araçların hepsi Ulaştırma Bakanlığı’ndan D2 belgesi almış, yasal mevzuata uygun çalışan seyahat acentesi araçları ve turizm yapan araçlar. TURODER’in üyeleri de bu konuda mağduriyet yaşıyor. TURODER olarak bu mahkeme kararının bir an önce uygulanmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA