Otomotiv
Giriş Tarihi : 26-04-2019 17:17   Güncelleme : 13-09-2019 15:30

2.5 Milyon TL’lik Yatırımı

Avrupa'da yeni otomobiller için istenen WLTP emisyon testleri kapsamında, Türkiye’deki üreticilerin taleplerinin tamamı artık Türkiye’de yapılabilecek. Bu konuda önemli bir adım atan Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi OTAM, WLTP Emisyon Test Laboratuvarı’nı devreye aldı.

2.5 Milyon TL’lik Yatırımı

İTÜ ARI Teknokent yerleşkesinde hizmet veren ve otomotiv sektörünün küresel pazarlardaki rekabet gücünü artırmak amacıyla çalışmalar yürüten OTAM, 2,5 milyon TL’lik bir yatırımla modernize edilmiş WLTP Emisyon Test Laboratuvarı’nı hizmete açtı. İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde hizmete giren OTAM WLTP Emisyon Test Laboratuvarı ile Avrupa’nın zorunlu kıldığı WLTP emisyon testlerinin aynı standartlarda OTAM bünyesinde yapılması sağlanacak.

YILDA 750 ARACIN TESTİ

OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, devreye giren yeni sistemin Türkiye’deki otomotiv üreticilerinin dışa bağımlılığını ortadan kaldıran bir çözüm sunacağını belirterek yılda 750 aracın WLTP testlerinin yapılmasının hedeflendiğini belirtti. Ekrem Özcan yaptığı konuşmada; “Sektöre böyle bir merkezi kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Devreye aldığımız WLTP ile gerçekleştirdiğimiz emisyon test laboratuvarı modernizasyonu projemiz, 15'inci yılında olan OTAM’ın 2,5 milyon TL’lik bir yatırımla ve 11 ay süren çalışmaların sonucunda hayata geçen bir proje. Avrupa standartlarında test hizmeti sunacak olan merkezimizde bir yıl içinde 750 aracın WLTP testlerini kendi bünyemizde yapabiliyor olacağız. Test merkezimiz, şu an WLTP test merkezi sınırlı sayıda olan ve otomotiv test darboğazında bulunan Avrupa’ya da alternatif bir çözüm sunacak” ifadesini kullandı.

DIŞA BAĞIMLILIĞA SON

Ekrem Özcan sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki üreticilerimizi ve emisyon test taleplerini göz önüne aldığımızda rahatlıkla söyleyebiliriz ki, OTAM’ın bu yatırımıyla, Türkiye’deki emisyon testlerinde dışa bağımlılık son bulmuş oluyor. Bu vesileyle her açıdan çok kıymetli bir yatırımı hayata geçirmemizde büyük katkıları olan, bizi cesaretlendiren ve kurulum sürecinin her adımında yanımızda olan başta OYAK Renault olmak üzere, Ford Otosan’a, Hyundai Assan’a ve Honda Türkiye’ye özellikle teşekkür ediyoruz. Ve tabii ki yine başta bu firmalarımız olmak üzere, diğer laboratuarlarımızı yüksek oranda dolulukla çalışmamıza imkan sağlayan Ford Otosan’a, BMC Power’a, FEV’e, AVL’ye, Mercedes-Benz Türk’e, Otokar’a, Temsa’ya, Tofaş’a, FNSS’ye ve TOSB bünyesindeki değerli firmalarımıza, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.”

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA