Advert

Gümrükte yeni dönem

Kağıtsız ihracat uygulamasıyla ihracatçı, ihracat beyannamesini ve eklerini ofisinden verebilecek. İlave belge talebi sistem mesajıyla iletilecek.

Gümrükte yeni dönem
Gümrükte yeni dönem Admin
Bu içerik 1967 kez okundu.
Advert

Ticaret Bakanlığının dijital ihracatın kapısını araladığı "Kağıtsız Gümrük Projesi" tüm gümrüklerde uygulamaya başladı. İhracat işlemlerindeki süreçlerin elektronik ortamda izlenebileceği uygulamayla kağıt belge ibrazı sona erdi. Arşivleme yükü ortadan kalkarken, belge ve sertifika beyanı esnasında yaşanan zaman ve maliyet kaybının da önüne geçildi.

Kağıt ortamında eklenen belgeler, artık dijital ortamda Tek Pencere Sistemi üzerinden beyannameyle ilişkilendiriliyor. Beyannameye ilişkin dilekçeler de aynı portal üzerinden dijital ortamda hazırlanarak Bilge Sistemi'ne gönderilecek. Beyannameyi incelemekle görevli memurlarca Bilge Sistemi'nden dijital ortamda yüklenen belgelere onay verilebilecek. Dilekçeler memur ekranından elektronik olarak da cevaplandırılıyor.

TÜM SÜREÇLER ELEKTRONİK

Kağıtsız ihracat uygulamasıyla ihracatçı, ihracat beyannamesini ve eklerini ofisinden verebilecek. İlave belge talebi sistem mesajıyla iletilecek. İhracatçı, ilave talepleri elektronik ortamda gönderebilecek. Böylece, kağıtla belge ibrazı sona erecek, arşivleme yükü ortadan kalkacak, belge ve sertifika beyanı esnasında yaşanan zaman ve maliyet kaybı son bulacak. İhracat işlemlerinin tüm süreçleri elektronik ortamda sistem üzerinden takip edilebilecek. Bu kapsamda, 154 belge dijital ortamda işlem görecek. Gümrüklerin modernleşmesi ve gümrük süreçlerinin dijitalleştirilmesine yönelik önemli çalışmaları hayata geçiren Ticaret Bakanlığı, tüm gümrüklerde uygulanan sistemin denemelerini Esenboğa, Ankara TIR, Ambarlı ve Atatürk Havalimanı gümrük müdürlüklerinde yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Roma'da Karsan ağırlığı
Roma'da Karsan ağırlığı
Ekonomiye katkı
Ekonomiye katkı