Dernekler
Giriş Tarihi : 04-07-2019 15:36   Güncelleme : 12-07-2019 23:22

İkinci el de fiyatlar arttı

Hükümetin otomotiv sektörünü canlandırmak amacıyla 1600 cc ve sıfır otomobillerde uyguladığı yüzde 15 ÖTV indiriminin sona ermesiyle birlikte ikinci el otomobillere rağbet arttı.

İkinci el de fiyatlar arttı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, 30 Haziran'da sona eren ÖTV indirimi uygulaması ve yüksek faizler nedeniyle motorlu araç satıcılarının zor günler geçirdiğini söyledi. Erkoç, "ÖTV indirimi uygulamasının sona ermesiyle sektörümüz daha rahat nefes almış ve geleceğe daha umutla bakma fırsatı bulmuştur" dedi.

SEKTÖR NEFES ALDI

Erkoç, geçen yıl sonunda yürürlüğe giren ÖTV düzenlemesiyle aralarında sıfır kilometre otomotiv satışı da yapan 70 binden fazla tüccar, esnaf ve kurumun sahip olduğu 7 milyonun üzerindeki ikinci el araçların satışlarının olumsuz etkilendiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: "Düzenlemeyle milyonlarca vatandaşımızın aracı bir günde yaklaşık yüzde 10 değer kaybetmiştir. Neticede düzenleme hem vatandaşımızı hem filo kiralama sektörünü hem de üyelerimizi olumsuz etkilemiş ve özellikle ikinci el araç ticaret ekosistemi dahilindeki paydaşların varlıklarını sürdürmelerini tehlikeye atmıştır. Motorlu araç satıcıları, bugüne kadar uygulanan ÖTV indirimi ve yüksek faiz oranları nedeniyle çok zor günler geçirmiştir. ÖTV indirimi uygulamasının sona ermesiyle sektörümüz daha rahat nefes almış ve geleceğe daha umutla bakma fırsatı bulmuştur."