Güncel Haber
Giriş Tarihi : 26-07-2019 15:03   Güncelleme : 08-08-2019 10:39

AB, Tüpraş'ı destekleyecek

Tüpraş’ın, ortakları arasında yer aldığı BiZeolCat isimli Ar-Ge projesi Avrupa’nın en önemli araştırma ve inovasyon programı olan Horizon2020 Programının Endüstriyel Sürdürülebilirlik çağrısı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

AB, Tüpraş'ı destekleyecek

Proje kapsamında propilen, bütadien, benzen gibi değerli petrokimya hammaddelerinin daha verimli şekilde üretilmesini sağlayacak yenilikçi süreç ve teknolojiler geliştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede petrokimya üretim süreçlerinde mevcut teknolojilere göre daha düşük sera gazı salınımı, daha az enerji kullanımı ve daha düşük yatırım maliyetleri sağlanması amaçlanıyor. Petrol endüstrisinin daha sürdürülebilir hale getirilmesine destek olmayı hedefleyen Tüpraş, proje kapsamında katalizör geliştirme çalışmalarında önemli rol üstlenecek. Tüpraş aynı zamanda Ar-Ge laboratuarında bulunan reaktör sistemleri ile geliştirilecek yöntemlerin pilot ölçekli performans testleri de yapılacak.

Yüzde 100’ü Avrupa Birliği tarafından destekli olmak üzere, proje kapsamında Tüpraş’a ayrılan bütçe 440 bin Avro olup, projenin toplam 6 milyon 570 bin Avro bütçesi bulunuyor. Türkiye, İspanya, Norveç, Hollanda, Fransa, Slovenya, İsveç, Belçika ve İtalya’dan kuruluşların ortaklığında hayata geçirilen ve 1 Ocak 2019 tarihinde başlayan projenin 4 yıl sürmesi ve 1 Ocak 2023 tarihinde tamamlanması hedefleniyor.