Kara
Giriş Tarihi : 28-08-2019 14:48   Güncelleme : 23-09-2019 21:51

Otobüs yangınına önlem

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, yolcu otobüslerinde çıkan yangınlarla ilgili kurumları göreve çağırdı. Uğurlu, yaptığı açıklamada; ilgili mevzuatların tam anlamıyla uygulanması isterken, standartlara uygun olmayan ekipmanın da yasaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Otobüs yangınına önlem

EMO İzmir Şube Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, son dönemde yolcu otobüslerinde peş peşe yangın çıkması nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Uğurlu, açıklamasında 9 kişiden fazla yolcu taşıyan, 2005 model üzeri M2 ve M3 kategorisindeki araçlar ile 2012'den sonra imal edilen tüm araçlarda yönetmelik gereği otomatik yangın algılama ve alarm sistemlerinin bulunmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

OTOBÜSLERDE DENETİM ŞART

EMO İzmir Şube Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Uzun yol toplu taşımacılığı yapılan otobüslerde sıcak ikram yapılması için kullanılan standart dışı su ısıtıcılar, yangın riskini artırmaktadır. Bunun yanında otobüslerin büyük kısmında; televizyonlar, aydınlatmalar, üflemeli ısıtıcılar gibi aracın standardında olmayan eklentiler bulunmaktadır. Aşırı akım sorunlarına yol açabilecek bu cihazların montajı sırasında çekilen kablolarda ve bağlantı yerlerinde ısınmalar olabilmekte ve standart dışı bu eklentiler yangına sebebiyet verebilmektedir. Trafik muayene istasyonlarında mekanik aksamlar, lastikler ve göstergeler kontrol edilirken, elektriksel eklentiler göz ardı edilmektedir. Muayene sırasında elektriksel güvenliğe ilişkin kontroller yapılırken, yol kontrollerinde de bu eklentilere ilişkin denetim yapılmalıdır. İlgili mevzuat ve standartlara uygun olmayan tüm ekipmanlar yasaklanarak, seyir halindeki hiçbir araçta bulunmamaları sağlanmalıdır" ifadesini kullandı.

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA