Güncel Haber
Giriş Tarihi : 29-08-2019 16:46   Güncelleme : 23-09-2019 21:49

Yakıta dikkat!

Araç sayısının yoğun olduğu büyük şehirlerde hava kirliliği ve buna bağlı olarak ciddi sağlık sorunları gözlenmeye başlandı. Dünya Sağlık Örgütü, 4,2 milyon kişinin hava kirliliğinden kaynaklı hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu rakamın trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısının 4 katına denk geldiğini belirten BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “Havayı en çok dizel araçlar kirletir. Bundan dolayı insanların çevreci olan LPG ve doğalgaz gibi alternatif yakıtlarla çalışan araçları tercih etmesi gerekiyor” dedi.

Yakıta dikkat!

Dizel araçlardan salınan partikül madde, nitrojen dioksit ve yer seviyesindeki ozon günümüzde genel olarak insan sağlığını tehdit eden iki kirletici olarak kabul ediliyor. Bu kirleticilere uzun süre, yüksek düzeylerde maruz kalmak, solunum sisteminin olumsuz şekilde etkilenmesinden erken ölüme kadar, geniş yelpazede etkilere yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü, dizel araçların insan sağlığına ve çevreye zarar verdiğini raporlarla ortaya koydu.

10 DAKİKADA KİRLETİYOR

BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “Dünya Sağlık Örgütü, yeryüzünde yaşayan 10 kişiden 9’unun kirli hava soluduğu uyarısında bulunuyor. Hava kirliliği trafiğin yoğun olduğu pek çok şehrin en büyük sorunu haline geldi. Motorlu araçlardan salınan partiküller hava kirliliğine neden olan etkenlerin başında geliyor. Dizel araçlar 20 kat daha fazla partikül salınımı yaparak havayı zehirler konumundalar. Bu nedenle trafikte yer alan dizel araçlar ciddi tehlike saçıyor. Bir insanın günlük ihtiyacı olan 15 m3 temiz havayı bir tek dizel otomobil 10 dakikalık bir süre içerisinde tehlikeli hale dönüştürebiliyor. Ayrıca dizel otomobillerin kullanımı ve bir kısmının çok eski model olması hava kirliliğini iki kat fazla arttırıyor’’ dedi.

ÇEVRECİ ALTERNATİF YAKIT

LPG yakıtıyla ilgili önemli açıklamalarda da bulunan Örücü, “LPG diğer fosil yakıtlara kıyasla çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen bir yakıt olarak birçok ülkenin teşvik ettiği bir yakıt türü. Türkiye’de LPG kullanan araçlar sayesinde doğaya her yıl yaklaşık 1 milyon ton daha az karbondioksit (CO2) salınımı gerçekleşirken, LPG’den salınan karbon başına üretilen enerji diğer yakıtlara göre daha fazladır” diye konuştu.