Otomotiv
Giriş Tarihi : 14-10-2019 16:42   Güncelleme : 14-10-2019 16:42

Volkswagen kapıyı açtı

Alman üretici Volkswagen, Manisa merkezli Türkiye birimini resmen kurdu. TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Volkswagen gibi büyük bir kuruluşun Türkiye’de büyük bir yatırım yapması, başka firmaları da Türkiye’ye yönelmeye mecbur bırakacak” dedi.

Volkswagen kapıyı açtı

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Volkswagen, yeni fabrika yatırımı için Türkiye’yi seçti. Alman üretici, fabrikanın temellerinin atılacağı Manisa’da “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” ismiyle şirketini kurdu.

YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞI

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, yatırımın Türkiye için çok önemli olduğunu ifade etti. Yatırımın her şeyden önemlisi, Türkiye ekonomisine genel anlamda güveni gösteren bir durum olduğunun altını çizen Kanca, akabinde küçük ve orta ölçekli yabancı firmalarında çok ciddi miktarda Türkiye ile işbirliği içerisine gireceklerini kaydetti. Kanca, “Volkswagen, Türkiye’yi teşvikler için tercih etmiyor. Çünkü teşvikler konusunda en az Türkiye kadar imkan sunan başka ülkeler de var. Sadece ucuzluğa bakılsa Bulgaristan’daki işçilik Türkiye’den de ucuz sayılabilir. Türkiye aslında bir paket sunuyor kendilerine. Bu paketin içerisinde birçok şey var ve bunları Volkswagen başka bir ülkede bu şekilde bu kalitede bulamıyor.  Bunlardan bir tanesi insandır. Türkiye’de yetişmiş ve yetkin insan gücü var. Bu insanlar otomotiv sektöründe uzun yıllardır tecrübeliler. Türkiye’de bu insanların çalıştığı otomotiv tedarikçileri var” dedi.

TÜRKİYE'NİN İLİŞKİLERİ DÜZELİYOR

TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Siyasi iktidarın iyi niyetli yaklaşımları, gelen yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekme konusunda gösterdikleri olumlu yaklaşımlara ek olarak Türkiye’de bir de pazar potansiyeli var. Türkiye büyük bir pazar. Bakıldığında Volkswagen’in de önemli pazarlarından bir tanesi. Volkswagen’in diğer bir faydası Türkiye’de bütün bu imkanlardan faydalanarak daha düşük maliyetli daha ucuz otomobiller üreterek rakiplerine karşı avantaj sağlayacak. Dolayısıyla sadece Türkiye’nin menfaatine olan bir iş değil. Almanya ve Volkswagen’in de menfaatine olan çift taraflı kazan kazan ilişkisidir. Bu açıdan bence daha sürdürülebilir ve her iki ülke için de tarihsel dostluğunun bir devamını da gösteriyor, ilişkiler düzeliyor. Türkiye tekrar Alman turistlerin hem rağbet ettiği ülke, Alman iş insanlarının da en çok iş yapmak istediği ülke konumuna geliyor” diye konuştu.