Güncel Haber
Giriş Tarihi : 27-12-2019 19:23   Güncelleme : 20-01-2020 16:45

Araç kullanırken sigara içen yandı

Sigara içen sürücüyü yüzünden tanıyan yapay zeka teknolojisi, İTÜ OTAM tarafından geliştirildi. Aracın dikiz aynasında yer alan yüksek çözünürlüklü kamerayla sürücüyü takip eden sistem, elde edilen görüntülerin yapay zeka tarafından analiz edilerek sürücüyü ve merkezi uyarmasına dayanıyor.

Araç kullanırken sigara içen yandı

Otomotiv firmalarına yönelik test çözümleri sunan İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi, test laboratuarlarında ileri teknolojiyi kullanarak otomotiv endüstrisine yönelik önemli hizmetlerini sürdürüyor. İTÜ OTAM son olarak, İTÜ ARI Teknokent’te yer alan PIXSelect isimli tekno girişim şirketiyle birlikte yapay zeka sürücü davranışlarını izleme projesini hayata geçirdi.

ZEKA SEVİYESİ ARTTI

Test sürücülerinin, dinamometreler üzerinde 3 vardiya araç sürdüğünü ve bu durumun sürücülerle ilgili ciddi bir big data ortaya çıkardığını belirten İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, “İşte bu big data'yı, işlemek üzere tekno girişim firmalarıyla ortak projeler üretiyoruz. Yapay zeka ile sürücü davranışları izleme projemizi de İTÜ ARI Teknokent firmalarından PIXSelect ile birlikte geliştiriyoruz. Yapay zeka ile paylaştığımız data arttıkça, zeka seviyesi artıyor, daha hızlı tespit edebiliyor. OTAM'da testlerini yürüttüğümüz ve kullandığımız bu teknolojik çözüm ile forklift kullanıcılarından filolarındaki araçların sürücülerine kadar diğer firmalarımızın ihtiyacını karşılamaya da hazırız” diye konuştu.