Otomotiv
Giriş Tarihi : 20-01-2020 14:43   Güncelleme : 20-01-2020 14:43

Elektrikli Ford'lar Ankara sokaklarında

Türk otomotiv sanayinin öncü şirketi Ford Otosan, hibrit elektrikli Ford Custom (PHEV) Plug-In Hybrid modelini Ankara’da tanıttı. Tanıtımın ardından Türkiye’nin ilk ve tek yerli şarj edilebilir, hibrit, elektrikli ticari aracı Ankara’da yollara çıktı.

Elektrikli Ford'lar Ankara sokaklarında

Ford Otosan, test amaçlı 2 adet aracın Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verdi. Böylece araçlar Ford’un Valensiya, Köln ve Londra çalışmalarının ardından, Ford Otosan tarafından Ankara yollarında test edilecek.
ÇEVRE DOSTU ARAÇLAR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Günümüzde tüm dünyada kentler arasında bir rekabet yaşanıyor. Ankara bu rekabette öne çıkacak çok önemli bir potansiyele sahip. Şehrimizin tarihini, kültürünü, turizmini, üretimini önemli bir kaynak olarak kullanırken, şehircilik politikalarında da bugünün gereklerine uygun bir yaklaşımla önemli mesafe katediyor, çevre dostu akıllı şehircilik uygulamalarını hayata geçiriyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin ilk ve tek yerli şarj edilebilir, hibrit elektrikli ticari aracı olan Ford Custom PHEV’in test sürüşleri için Ankara’nın seçilmiş olmasından mutluluk duyduk. Ford Otosan tarafından ülkemizde üretilen bu araçların yarattığı katma değeri şehrimizin sakinlerinin hizmetine sunarken edineceğimiz deneyim, sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıyan elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesine de katkı sağlayacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN YERLİ ARACI

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Elektrikli araçlar, dönüşüm sürecinde önemli adımlardan biri durumundadır. Segmentinde bir ilk olan Custom Plug-In Hybrid modelimizin ülkemizin başkentinde test amaçlı olarak kullanılacak olması bizi fazlasıyla mutlu etti. Ford’un Akıllı Şehirler vizyonu ile Türkiye’de şehir içi taşımacılığında bir ilki gerçekleştirmekten ve daha çevreci, verimli ve sessiz bir  taşımacılık için kritik rol üstlenecek yatırımlarımız ile ülkemize ve çevreye katkı sağlıyor olmaktan kıvanç duyuyoruz.  Teknolojik yetkinliklerimiz ve Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin ihracat şampiyonu Ford Otosan olarak, hibrit elektrikli modellerimizi dünyaya sunacak ve bu alanda söz sahibi olacak konumdayız. Türkiye’de bu teknolojinin öncüsü olarak, otomotiv sanayinde geleceği tasarlamaya, dünya çapında bir başarı hikayesi yazmaya devam ediyoruz” dedi.