Güncel Haber
Giriş Tarihi : 30-01-2020 16:08   Güncelleme : 30-01-2020 16:08

Bosch'un otomiv geliri 77,9 milyar Euro oldu

Teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch Grubu, otomotiv pazarındaki durgunluğa rağmen, 2019 yılında, bir önceki yıl elde ettiği yüksek satış seviyesini koruduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Bosch 2019 yılında 77,9 milyar Euro’luk satış gerçekleştirdi.

Bosch'un otomiv geliri 77,9 milyar Euro oldu

Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, ön finansal sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Zayıf ekonomi ve otomotiv üretimindeki keskin düşüş, Bosch’u da etkiledi. Mevcut zorluklar dikkate alındığında, geniş portföyümüzün dengeleyici bir etkisi var. Bu durum, mevcut işlerin genişletilmesine ve yeni işlerin geliştirilmesine yardımcı oluyor. Zorlu ekonomik duruma rağmen, önemli büyüme alanlarına yatırım yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu. Bosch, geleceğin elektrikli, otonom ve ağa bağlı mobilitesine bu yıl 1 milyar Euro’nun üzerinde harcama yapmayı planlıyor. Denner, “Bir inovasyon lideri olarak, alternatif mobiliteye geçişi şekillendirmeye yardımcı oluyoruz ve bunun sağladığı fırsatları yakalıyoruz” dedi.

PAZARNI KORUYACAK

2019 ticari yılında Grubun, Faiz ve Vergi Öncesi Kazançları (FVÖK) 3 milyar Euro’ya yaklaştı. Başta Çin ve Hindistan gibi önemli pazarlarda olmak üzere otomotiv üretimindeki gerileme, otomobillerde dizel motorların payında azalmanın devam etmesi, özellikle mobilite segmentindeki yüksek yeniden yapılanma maliyetleri ve gelecek açısından önem arz eden projelere yapılan ön yatırımlardaki artış, FVÖK marjının beklentilerin sadece yüzde 4 altında kalmasına neden oldu. Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, “Mevcut yıl, başta otomotiv sektörü olmak üzere birçok şirket için zorlu olmaya devam ediyor ve aynı durum Bosch için de geçerli” ifadesini kullandı. “Yine de bizim için önemli olan sektörlerde ve bölgelerde, 2020 yılında bir kez daha pazarlardan daha güçlü bir şekilde büyümek istiyoruz” diyen Denner, Bosch’un kârlılığı üzerinde sıkı çalışmalara devam etmesi ve üretim kapasitesini düzenlemesi gerektiğine dikkat çekti.