Güncel Haber
Giriş Tarihi : 19-02-2020 15:47   Güncelleme : 19-02-2020 15:47

Michelin küresel bir adım

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin ve 140 ülkede madencilik, enerji ve imalat sektöründe 50 milyondan fazla çalışanı temsil eden IndustriALL Global Union, Küresel İşler Konseyi etrafında birleşti. Her iki şirket, dünya çapındaki çalışanların hakları ve çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla anlaşma imzaladı.

Michelin küresel bir adım

Lastik üreticisi Michelin ve 140 ülkede madencilik, enerji ve imalat sektöründe 50 milyondan fazla çalışanı temsil eden IndustriALL Global Union, çalışan hakları için aynı masada buluşarak, iki yıl süren pazarlık sürecinin ardından Küresel İşler Konseyi’nin kurulmasına zemin hazırladı.

TAM ŞEFFAFLIK SAĞLANACAK

Başkanlığını, Michelin Grubu İdari Direktörü Remi de Verdilhac’ın yürüteceği Küresel İşler Konseyi ile Michelin’in faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde çalışanları temsil eden sosyal diyalog için yeni bir forum oluşturulacak. Aynı zamanda bu Konsey ile ekonomik değişim sırasında çalışanlara sosyal destek sağlanacak. Yeni çalışan temsilci örgütünün kurulmasına imkân tanıyan Küresel İşler Konseyi; grubun stratejik hedefleri ve sonuçlarını tam şeffaflık içinde Michelin’in bulunduğu 170 ülkenin tamamıyla paylaşacak. Organizasyonel değişim desteği, rekabetçilik, çalışan refahı, sürdürülebilir kalkınma, çeşitlilik ve özellikle de engelli çalışanların katılımının sağlanması gibi alanlarda temel politikaların ortak inşasına katkıda bulunacak.

KOŞULLAR İYİLEŞTİRECEK

Michelin Grubu CEO’su Florent Menegaux anlaşmaya ilişkin olarak, "Küresel İşler Konseyi, bir yandan sosyal diyalog ve değişim desteğini ileri bir seviyeye taşımamızı sağlarken bir yandan da dünya çapındaki çalışanların haklarını ve çalışma koşullarını iyileştirecek" diye konuştu.  IndustriALL Global Union Genel Sekreteri Valter Sanches ise küresel işlerden sorumlu konseylerin çok uluslu şirketleri aksiyon planlarına almalarının stratejik bir yolu olduğunu belirterek, "Sektör lideri Michelin’in Küresel İşler Konseyi oluşturması, Grubun çalışan ilişkileri sürecinin gelişiminde geleceğe atılmış bir adımdır" dedi.