Kara
Giriş Tarihi : 26-02-2020 20:18   Güncelleme : 26-02-2020 20:18

İETT'nin Kadın Şoförleri Direksiyon Başında

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun otobüslerde kadın şoförlerin görev yapması yönündeki kararının ardından, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü hareket geçti. Sınavlarda başarı gösteren ve İETT tarafından 3 aylık eğitime tabi tutulan 9 kadın şoför göreve başladı.

İETT'nin Kadın Şoförleri Direksiyon Başında

Sınavları geçen, eğitimlerde başarılı olan kadın şoförlerden 9’u, tamamladıkları hat eğitimlerinin ardından göreve başladı. İstanbullulara hizmet etmekten memnuniyet duyduklarını belirten kadın şoförler, işlerini titizlikle yapacaklarını ifade etti.

DONANIMLI EĞİTİM

Kadın şoför adaylarına eğitimlerde İETT Genel Müdürlüğü tanıtıldı. Adayların otobüs sürüşlerinin, mesleki bilgi, beceri, tutum ve davranışlarının geliştirilmesi amacıyla 3 ay boyunca teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Programda aday şoför oryantasyon eğitim programı, araç tanıtım eğitimi,  yangın ve genel güvenlik eğitimi, simülatörlü sürüş eğitimi, güvenli ve defansif sürüş teknikleri eğitimi, sertifikalı temel ilkyardım eğitimi, uygulamalı hat eğitimi verildi. Adaylar usta şoför değerlendirme programlarına da tabi tutuldu. Tüm eğitimlerde başarılı olan 9 kadın şoför, İstanbul yollarında direksiyon başına geçmeye hak kazandı. Kadın şoför sayısının artması yönünde çalışmalar sürüyor.