Otomotiv
Giriş Tarihi : 14-08-2023 20:09   Güncelleme : 06-02-2024 17:55

Hidrojen uzun yolda!

Air Liquide’in Fos-sur-Mer’daki yüksek basınçlı hidrojen ikmal istasyonu açıldı. Iveco 2023’ün sonundan itibaren hidrojenli kamyonlarını teslim edecek. Projeyle birlikte Avrupa’da hidrojenli uzun mesafe taşımacılığının önü açıldı.

Hidrojen uzun yolda!

Ağır ticari araç üreticilerinden Iveco ile Air Liquide’nun Aralık 2021’de imzaladığı mutabakat zaptı, Avrupa’da hidrojenli ulaşımın gelişimi için önemli bir adım teşkil etti. Air Liquide’in üretim, depolama ve dağıtımı kapsayan değer zincirinde benzersiz uzmanlığı ve alternatif yakıtlarla çalışan araç üretiminin öncüsü Iveco’nun bilgi birikimi bu projede birleşti.

KAPASİTESİ YÜKSEK

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Air Liquide Hidrojen Enerjisi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Erwin Penfornis, “Hidrojenin yaygın kullanımını teşvik etmek ve sektörün gelişimi için koşulları kolektif olarak yaratmalıyız. Araç üreticilerinin ve taşımacılık operatörlerinin bu geçişe katılımlarını sağlamak için, yüksek kapasiteli istasyonlar ağı geliştirmek zorundayız. Hyammed projesi bu yaklaşımın bir parçasıdır. Ekolojik ve sürdürülebilir hareketlilik için Aix-Marsilya'da hidrojen projesi Fransa’nın bir parçası olarak öne çıktı. Ortağımız Iveco ile paylaştığımız daha büyük bir tutkunun ilk adımıdır. Proje çerçevesinde 2025 yılından itibaren 50 adet Iveco hidrojen kamyonundan oluşan potansiyel bir filoyu beslemek üzere, Salon-de-Provence'da ağır vasıtalara yönelik ikinci bir yüksek kapasiteli istasyon kurulacak” ifadesini kullandı.

GERÇEĞE DÖNÜŞÜM

Iveco CEO’su Gerrit Marx ise konuya ilişkin şöyle konuştu; “Giderek daha sürdürülebilir ulaşımı sağlama stratejimiz, teknoloji-nötr bir yaklaşıma dayanmaktadır. Hidrojenli ulaşım ise bu yolda kilit öneme sahip bir yapı taşıdır. Hidrojenli ulaşım, yüksek enerji gerektiren uzun mesafeli taşımacılık gibi ticari taşıt uygulamaları için olmazsa olmaz bir çözüm sunar. Bugün, hem taşıtlar hem de istasyonlar anlamında, tam bir hidrojenli ulaşım ekosistemi sağlayacak kapasiteye sahip olduğumuzu gösterdik. Stratejimizi gerçeğe dönüştürüyoruz. Yeni ve geniş kapsamlı, her şey dahil kullanım başına öde üzerine kurulu modelimiz Yeşil ve Gelişmiş Ulaşım Ekosistemi,  hidrojenle çalışan taşıtlara erişim sağlayacak. Bu dönüm noktası, daha sürdürülebilir bir toplum yaratmaya çalışan ve uluslararası enerji dönüşümünde bir lider olan Iveco Grubu ve Air Liquide arasındaki stratejik ve temel ortaklığı geliştirmemize imkân sunuyor.”