Advert
Advert

Barış Kartalı filoda yerini aldı

Türk filosu, dört uçak ve yer destek sistemleri ile tam güce erişti. Boeing, dördüncü ve son Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağını (HİK) Türk Hava Kuvvetleri’ne Konya Hava Üssü’nde teslim ederek Türk HİK filosunu tamamladı. Bu sayede Türkiye’nin hava sahası gözetimi ve muharebe yönetimi kabiliyetleri gelişti.

Barış Kartalı filoda yerini aldı
Barış Kartalı filoda yerini aldı Admin
Bu içerik 4576 kez okundu.

Son teslimat, platform için upgrade edilmiş yazılımı ve yer destek ünitesinin son unsuru olan Yazılım Destek Merkezini de (SSC) içermektedir. Daha önce teslim edilmiş olan Barış Kartalı uçaklarına yönelik upgrade edilmiş yazılım da kısa zamanda teslim edilecek.

Boeing, son uçağın teslimatını tamamlamak ve aynı zamanda Yazılım Destek Merkezi, güncellenmiş Görev Simülatör yazılımı ve Görev Destek Merkezi yazılımı gibi teknoloji kabiliyetlerinin yerleştirilmesini sağlamak için Türk endüstri ortakları TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.), Türk Hava Yolları, HAVELSAN ve ASELSAN ile birlikte çalıştı.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl, “Türkiye, şu anda bu bölgede HİK kabiliyetine sahip tek ülke. Boeing’in yenilikçi mühendisliğini yerel Türk endüstri ortaklarının uzmanlığıyla birleştirerek, dünya standartlarındaki bu ileri havadan gözetim sistemini müşterimize teslim etmiş olduk” dedi.

HİK platformları Türkiye, Avustralya ve Güney Kore tarafından kullanılmaktadır. Boeing’in 737-700 ticari uçağı üzerine kurulu olan 737 HİK uçağının ileri radarı ve 10 son teknoloji ürünü görev ekibi konsolu, havadaki ve denizdeki hedefleri eşzamanlı olarak takip edebiliyor. Muharebe yönetimi kabiliyetleri; operasyon bölgesinde sürekli gözetim yapılmasını sağlarken, aynı zamanda görev ekibinin taarruz ve savunma kuvvetlerini yönetebilmesine olanak sağlıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karsal hizmete başladı
Karsal hizmete başladı
Thermo King yeni ürününü pazara sundu
Thermo King yeni ürününü pazara sundu