Advert
Advert

Jumbo jetlerin sonu geliyor

Havacılık dünyasının efsane uçaklarından, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlarının da kullandığı çift katlı ilk uçak olan Jumbo jetlerin sonuna geldiğine işaret edildi.

Jumbo jetlerin sonu geliyor
Jumbo jetlerin sonu geliyor Admin
Bu içerik 5734 kez okundu.

Yaklaşık 40 yılı aşkın süredir göklere hakim olan uçakların, değişen havacılık kuralları, havayolu şirketlerinin stratejileri ve geliştirilen turbofan motor teknolojilerinin etkisiyle önümüzdeki dönemde sonunun gelebileceği belirtildi.

ABD’li havayolu şirketi Boeing tarafından 1969’da üretilen uçak, insanların seyahat ediş şekillerini değiştirdi. 500’den fazla yolcuyu taşıyabilen uçak, hem bilet fiyatlarını düşürdü hem de havayollarının daha uzak mesafelere gidebilmesine yardımcı oldu. Boeing’in ardından, diğer uçak şirketleri de iki katlı uçakları üretmeye başladı. Fransız şirket Airbus 2005 yılında iki katlı A380-800 modelini üretti ve ABD’li Boeing'in en büyük rakibi oldu. Ancak bugünlerde hem Boeing hem de Airbus, her iki uçağı için yeni alıcı bulmakta zorlanıyor. Uçakların en büyük sıkıntısı bu kadar büyük kapasiteli olması ve çok fazla yakıt tüketmesi.

Uçaklara ilginin azalmasının bir diğer nedeni de değişen havacılık koşulları. Havayolu şirketleri artık daha etkin yakıt kullanan modelleri tercih ediyor. Boeing’in son sekiz yılda sadece 45 uçak sattığı ifade edildi. ABD’li şirket bu yılın başında çift katlı uçakların üretimini her ay bir taneye indirdiklerini duyurdu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karsal hizmete başladı
Karsal hizmete başladı
Thermo King yeni ürününü pazara sundu
Thermo King yeni ürününü pazara sundu