Advert
Advert

Yolcu Hizmetleri ihracatında hedef yüzde12

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), Yolcu Hizmetleri İhracat Stratejisi Çalıştayı’nı yaptı. Çalıştayda sektörün ihracat/döviz kazandırıcı faaliyetler bağlamında stratejik planlar konuşulurken, gelecek projeleriyle hedef, vizyon ve stratejik öncelikler belirlendi.

Yolcu Hizmetleri ihracatında hedef yüzde12
Yolcu Hizmetleri ihracatında hedef yüzde12 Admin
Bu içerik 5037 kez okundu.

Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen 2023 Hizmet İhracatı Stratejisi Projesi kapsamında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçla 2023 Ulusal Hizmet İhracatı Strateji Belgesi oluşturulması için sektör paydaşlarının katıldığı bir dizi çalıştay başlatan TET, “Yolcu Taşımacılığı Hizmetleri Sektör Stratejisi Çalıştayı”nı yaptı. Çalıştayda tüm sektör temsilcilerinin hazır bulunarak sektörün ihracat konusundaki sıkıntıları, çözümleri ve hedefleri tartışılıp ortaya kondu.

Bugüne kadar; Kültür hizmetleri,  eğitim hizmetleri,  bilişim, yazılım ve telekomünikasyon hizmetleri, yük ve eşya taşımacılığı hizmetleri çalıştayları tamamlanırken, seyahat hizmetleri, sağlık hizmetleri, inşaat müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri alanında çalıştaylar da önümüzdeki dönemde yapılacak. Tüm çalıştaylar tamamlandığında ise 2023 Ulusal Hizmet İhracatı Strateji Belgesi hazırlanacak.

HEDEF 150 MİLYAR DOLAR

Yolcu Taşımacılığı Hizmetleri Sektör Stratejisi Çalıştayı’nın açılış konuşmasını TET Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatih Kemal Ebiçlioğlu yaptı. Ebiçlioğlu, “Calıştaydan çıkacak sonucun, 2023 yılında 150 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimiz doğrultusunda atılacak önemli bir adım olacaktır” dedi.

Türkiye ve dünyada yolcu taşımacılığı alanında büyük değişimlerin yaşandığına dikkat çeken Ebiçlioğlu, yolcu taşımacılığına ilişkin şu bilgileri verdi: “Dünyanın bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmek artık hem daha ucuz hem de daha kolay. Bu konuda ülkemizin son 10 yılda çok önemli bir gelişme yaşadığını rakamlara bakarak da görüyoruz. Dünyada ulaştırma hizmet ticaretinde 955 milyar dolarlık bir pazardan bahsetmek mümkün. Bunun içinde havayolu taşımacılığının büyük bir payı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de de son 10 yılda özellikle havayolu taşımacılığında büyük sıçramalar yaşandı. Havayolu taşımacılığı, yolcu taşımacılığı ihracat rakamlarına ülke bazında baktığımızda Türkiye’nin 7,9 milyar dolarla dördüncü sırada olduğunu görüyoruz. Türkiye, özellikle yeni havalimanının devreye girmesiyle büyük bir sıçrama yapacaktır. İlk bölümünün 2018’de tamamlanacağı yeni havalimanı, yolcu taşımadan yer bakımları ve bakım oranım ihracatına kadar önemli bir ivme kazanacaktır.”

HAVAYOLU BÜYÜDÜ

Türkiye’nin özellikle son 13 yılda havayolu taşımacılığında bir sıçrama gerçekleştirdiğini hatırlatan Ebiçlioğlu, “Dış hatlara yolcu taşımacılığı yapan havayolu şirket sayısı 2003’te iki iken bugün altıya yükseldi. 2003’te sadece 60 dış noktaya uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleri bugün 258 dış noktaya uçuş gerçekleştiriyor. Türkiye olarak havayolu yolcu taşımacılığında 2002 yılında iç hatlar ve dış hatlar yolcu toplamı 33 milyon 756 iken 2014 yılında yüzde 400’e varan bir artışla 165 milyon 720 bine ulaştı. Havayolu taşımacılığı 2002’den bu yana hızlı bir yükseliş trendinde. Bu rakamlar da bize sektör açısından 2023 hedefine ulaşmadaki hedeflerimizi mümkün kılıyor” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karsal hizmete başladı
Karsal hizmete başladı
Thermo King yeni ürününü pazara sundu
Thermo King yeni ürününü pazara sundu