Advert

Toplu taşımaya elektrik gerek

Türkiye’de son yıllarda hızla büyüyen ve en büyük projelerin gerçekleştiği sektörlerden biri de ulaşım. Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis, elektrikli toplu taşımacılığa ağırlık verilerek hem çevre, hem ekonomi açısından iyileşme sağlanabileceğini söyledi.

Toplu taşımaya elektrik gerek
Toplu taşımaya elektrik gerek Admin
Bu içerik 6209 kez okundu.

Alman teknoloji şirketi Siemens, Türkiye’nin büyümesine ve gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu anlattığı ‘topluma katkı raporu’nu yayınladı. Raporda özellikle ulaşım konusu dikkat çekti. Zira Türkiye’nin kalkınma hedefleri arasında en önemli konu başlıklarından birini ulaşım oluşturuyor. Yollar, köprüler, demiryolları, havalimanları, liman ve su yollarını kapsayan altyapı yatırım sanayiinin 2011’den 2022’ye kadar yılda yüzde 12 değer kazanarak ve toplamda üç kat büyüyerek 10.9 milyar TL’den 36.6 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, elektrikli raylı sistemlere işaret ederek, “Yüksek kapasitesi elektrik araçlar; az bakım gideri olan, süratli, konforlu, az yer kaplayan ve havayı kirletmeyen bir ulaşım türü. Bu nedenle özelikle kent içi ulaşımda raylı sistemlere (elektrikli toplu taşımacılığa) ağırlık vermek, hem çevre hem de enerji ekonomisi açısından tüm uzmanların birleştiği bir konu. Mükemmel bir raylı sistem altyapısı, enerji verimliliğini büyük oranda arttırırken, karbon emisyonsuz bir gelişme ya da mevcut karbon salım derecelerinde önemli ölçüde iyileşme sağlar” dedi.

YOLCULUK BAŞINA 7 TON

Raporda, Türkiye’nin ilk çok yüksek hızlı treni Siemens Velaro’dan da bahsediliyor. Haziran itibarıyla 600 bin kilometre yol kat eden Velaro, Ankara-Konya arasında yolcu taşıyor. Yolculuk süresini 1.5 saate düşüren sistemde, trenler 250 km/s azami hızla seyahat ediyor ve otoyol üzerinden yapılan yolculuklara oranla yüzde 40 zaman tasarrufu sağlanıyor. Aynı mesafeyi giden otomobile göre yolculuk başına 7 tona yakın CO2 emisyonu önleniyor. Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis, “Son teknoloji kullanan ulaşım sistemlerinin demiryolları değil tüm taşımacılık alanlarında hem karbon emisyonunu düşürme, hem de zaman tasarrufu sağlamada ciddi katkısı olabilir. Türkiye’nin Paris Anlaşması’ndaki karbon salımı düşürme hedefinin önemli bir bölümü bu şekilde sağlanabilir” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı