Advert

Advert

Lojistik Köy ile 3 bin kişiye istihdam

Samsun'da 5 kamu kurumunun ortaklığında 45 milyon Euro hibeyle yapılan Lojistik Köy Projesi ile 3 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor. Lojistik Köy Projesi ile Samsun'un, Samsun-Mersin hattıyla kuzeyi Orta Doğu'ya bağlayan stratejik bir merkez haline gelmesi amaçlandı.

Lojistik Köy ile 3 bin kişiye istihdam
Lojistik Köy ile 3 bin kişiye istihdam Admin
Bu içerik 1437 kez okundu.

Büyük hissedarı Büyükşehir Belediyesi olan Samsun Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, Tekkeköy Belediyesi ile Merkez Organize Sanayi Bölgesinin ortak olduğu Lojistik Köy Projesi'nin yapımı, Tekkeköy ilçesinde 672 dönüm alanda sürüyor. 45 milyon Euro bütçesi bulunan projenin maliyetinin tamamı, AB hibe fonlarından karşılanıyor. Bu yıl tamamlanması planlanan proje ile 3 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz konuyla ilgili olarak, Samsun'un coğrafi konumu ve ekonomik potansiyeli itibarıyla Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkeler başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu üyeleri ile İran'a, süratli ve ekonomik ulaşım imkanlarına sahip olduğunu söyledi. Samsun'un sahil yolu ile Doğu Karadeniz'e, demiryolu ve karayolu ağı ile de İç Anadolu Bölgesi'ne uzanan geniş bir hinterlanda sahip olduğuna işaret eden Yılmaz, "Samsun, coğrafi konumunun avantajı, kara, deniz, hava ve demiryolu bağlantıları, özel sektöre ait 3 limanı, hava kargo ünitesi ile uluslararası bir lojistik merkezi olmaya adaydır" dedi.

Başkan Yılmaz, hedeflerinin Samsun'u, Samsun-Mersin hattıyla kuzeyi Orta Doğu'ya bağlayan stratejik bir merkez haline getirmek olduğunu söyledi. Yılmaz, projeye ilişkin olarak, "Şu an yüzde 50 civarında fiziki yapılaşma var. Ağustos ayında tamamlanması planlanıyor. Samsun'daki lojistik köyümüz, İstanbul'dan sonra en iddialı, en donanımlı lojistik merkez haline geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Projeyle Türkiye'nin ithalat ve ihracat ürünlerinin Samsun'da depolanma imkanı olacağını belirten Yılmaz, lojistik köye giden demiryolu hattının altyapı çalışmalarına yönelik TCDD'nin de 30 milyon liralık yatırım yapacağını kaydetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
En iyi marka Aras Kargo oldu
En iyi marka Aras Kargo oldu