Advert

Advert

Otokar'ın cirosu 1.6 milyar TL

Otomotiv üreticisi Otokar, 2016 genel kurul toplantısını 24 Mart Cuma günü yaptı. Yıl içerisinde firma, faaliyet gösterdiği pazarlarda cirosunu yüzde 14 arttırarak 1.6 milyar TL'ye çıkartırken, ihracatını ise 145 milyon dolara ulaştırdı. 2016 yılında 69,7 milyon TL net kar elde elden şirket, 60 milyon TL tutarında nakit brüt temettü dağıtacak. Otokar'ın 2016 yılı Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu ise 9.33'e olarak açıklandı.

Otokar'ın cirosu 1.6 milyar TL
Otokar'ın cirosu 1.6 milyar TL Admin
Bu içerik 1841 kez okundu.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Kullanıcılarımızı odak noktamıza taşıyarak ihtiyaç ve beklentilere uygun ürettiğimiz ürünler, Ar-Ge ve mühendislik kabiliyetimiz, deneyimli ve yetkin insan kaynağımız, güçlü satış ağımız 2016 yılında bizi başarılı finansal sonuçlarımıza taşıdı. Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda yaşanan daralmalara rağmen 2016 yılında başarılı bir performans göstererek 2 bin 990 araç üreten Otokar, Türk savunma sanayisinde en büyük özel sermayeli kuruluşu ve faaliyet gösterdiği otobüs segmentleri toplamında liderlik konumunu korudu” dedi.

ALTAY'IN SERİ ÜRETİMİ GÜNDEMDE

Otokar’ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Altay’ın, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Kabul Testleri’, 2017 yılı Şubat ayı sonu itibariyle başarıyla tamamlandı. Testler devam ederken, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan gelen talep üzerine, Otokar Ağustos 2016’da Altay’ın seri üretimi için son teklifini sundu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın teklif konusundaki değerlendirmesinin beklendiğini belirten Görgüç; “Şirketimiz, ülkemiz için stratejik öneme sahip Altay tankının seri üretimini de başarıyla gerçekleştirecek yetkinliklere sahiptir. Seri üretim için görevlendirilmeye hazırız. Bu proje ile ülkemiz savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamanın da ötesinde, Altay ile de yurt dışına ihracatta önemli bir sayfa açacağımıza ve yeni pazarlara ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

5 OTOBÜSTEN 2’Sİ OTOKAR

Otokar, ticari araç üretiminde de 2016 yılında iç pazarda otobüste yüzde 33, treylerde yüzde 27, kamyon grubunda ise yüzde 45 daralmaya rağmen öncülüğünü korudu. Otokar, 2016 yılında Türkiye’deki tek körüklü otobüs ihalesini kazanan şirket olurken, yıl genelinde iç pazarda satılan her 5 otobüsten 2’si Otokar oldu. 40’ın üzerinde ülkeye otobüs ihracatı gerçekleştiren Otokar, 2016’da toplam otobüs ihracatını yüzde 18 artırdı.

60 MİLYON TL BRÜT TEMETTÜ

Otokar’ın 2016 yılı Genel Kurulu’nda ayrıca ortaklara ve hissedarlara temettü dağıtılmasına da karar verildi. Genel Kurul toplantısında alınan karara göre Otokar, 2016 yılı karından toplam 60 milyon TL tutarında brüt temettü dağıtacak. Buna göre tam mükellef kurumlar ile Türkiye’de bir işyeri veya daimi temsilci aracılığı ile kâr payı elde eden dar mükellef kurum ortaklarına yüzde 250 nispetinde ve 1,00 TL nominal değerde bir adet hisse senedine 2,50 TL brüt=net nakit, diğer hissedarlara da yüzde 212,5 nispetinde ve 1,00 TL nominal değerde bir adet hisse senedine 2,125 TL net nakit temettü ödenecek. Genel Kurul’da alınan karara göre temettü dağıtımları 31 Mart 2017’de başlayacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
En iyi marka Aras Kargo oldu
En iyi marka Aras Kargo oldu