Advert

Advert

Lojistikte güç kaybediyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen, lojistik ve ihracatın ayrılmaz bir ikili olduğunu söyledi. Lojistiğe verilen önemin artıyor olmasından memnun olduklarını belirten Aymen, “Artık Sanayi 4.0’ı konuşmamız gerek” dedi.

Lojistikte güç kaybediyoruz
Lojistikte güç kaybediyoruz Admin
Bu içerik 1262 kez okundu.

TİM Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen, sektörde formalitelerin azaltılması gerektiğinin dile getirdi. "Basitleştirelim, uyumlaştıralım" diyen Bülent Aymen, bunu gerçekleştirmek içinde siyasi ve bürokrasilerin bu konuda gerekli adımları atmasının ivedilikle atması gerektiğini dile getirdi.

Bülent Aymen, ticaretin kolaylaştırılmasının yürürlüğe girmesiyle lojistikte hızın arttığı, maliyetlerin azaldığını ve bunun rekabet gücünü olumlu katkı yapacağını belirtti.  Söz konusu anlaşmanın Türkiye için olduğu kadar lojistik sektörü için de işlemlerin hızlandırılması anlamında çok önemli olduğuna değinen Aymen, “Anlaşmanın ihracatımızı olumlu etkileyeceğine eminim. Örneğin; bu anlaşma taşıma kotaları ile ticareti kısıtlayan ülkelerinin uygulamalarını zorlaştıracak düzenlemeler getirmektedir. Ayrıca hava kargo işlemleri, belirli taahhütleri veren firmalar için hızlandırılacaktır” dedi.

Lojistik sektörünün önündeki risklere de değinen Bülent Aymen, “Bir süredir gündemde olan Lojistik Master Planının bir an önce bitirilip, hayata geçmesi çok önemli. Bu kadar kritik bir sektörün master plan olmadan kat edebileceği gelişim sınırlı” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bizim artık sanayi 4.0’ı konuşuyor olmamız gerekirdi. Rakiplerimizin yıllar önce çözdüğü sorunlarla hala uğraşıyor olmamız bize rekabette güç kaybettiriyor. Bir süre önce bilim kurgu gibi gelen teknolojiler yavaş yavaş hayata geçiyor. İnsansız hava aracı dronelar ile teslimat denemeleri başladı bile, yol haritasını belirlemeli, trendlerin gerisinde kalmamalı hatta belirleyecek konuma gelmeliyiz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
En iyi marka Aras Kargo oldu
En iyi marka Aras Kargo oldu