Advert

Advert

Lojistikte Rus krizi aşıldı

Rusya ile Türkiye arasında yapılan Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) toplantısında, Rus tarafı 6 bin adet transit geçiş belgesini vermeyi kabul etti. İki ülke sürücülerinin de vize alma prosedürü kolaylaştırılacak.

Lojistikte Rus krizi aşıldı
Lojistikte Rus krizi aşıldı Admin
Bu içerik 1359 kez okundu.

Türkiye-Rusya KUKK Toplantısı 8 Mayıs’ta Ankara’da yapılıdı. Toplantının ilk gündemi olan sürücü vizeleri hususunda Türk tarafı da, Rus tarafı da sürücü vize alımında yaşanan sorunları ve zorlukları paylaştı. Rus tarafı, vizenin kolaylaşması amacıyla davetiyelerin Gürcü taşımacılara uygulanan sistem doğrultusunda, Rus yetkili kurum aracılığıyla Türk taşımacılarına daha kolay ve daha hızlı davetiye verilmesini önerdi. Vizelerin pahalanmasına neden olan aracıların aradan çıkacağını belirtti.

Türk tarafı ise temel olarak vizenin kalkması talebini yineledi. Vize kolaylaşması için ise davetiye olmadan ulaştırma bakanlıklarının birbirlerine göndereceği sürücü listeleri çerçevesinde vize verilmesi talep etti. Rus tarafı davetiye olmadan vize verilmesinin Rusya’da mümkün olmadığını, bunun için hükümetler arası anlaşma olması gerektiğini iletti. Konu Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek dışişleri bakanlıklarının toplantısında müzakere edilecek.

Rus tarafı 6000 adet transit geçiş belgesini vermeyi kabul etti. Rus tarafı verilecek Rus transit geçiş belgelerinin Türk ihracat ürünleri için Ukrayna-Rusya-Kazakistan veya Kırgızistan güzergahında kullanılamayacağını bildirdi. 2017 yılı için ise Rus tarafı, uzun süren müzakereler sonunda Türk tarafına 5 bin 300 adet normal, 670 adet frigorifik ikili geçiş belgesi vermeyi kabul etti. 2018 yılı geçiş belgesi kotasını belirlemek için taraflar 2017 yılı sonunda tekrar bir araya gelecekler. Rus tarafında süren resmi tatiller nedeniyle Türk taşımacılarının geçiş belgeleriyle Rus topraklarına giriş izninin 22 Mayıs tarihinde verilmesi bekleniyor. 2017 yılı geçiş belgeleri 31 Ocak 2018 tarihine kadar geçerli olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
En iyi marka Aras Kargo oldu
En iyi marka Aras Kargo oldu