Advert

İpekyolu yeniden Ekol ile canlanıyor

Lojistik 4.0 stratejisini açıklayan Ekol, Transport Logictic Münih’e çıkarma yaptı. Ekol standında düzenlenen basın toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, şirketteki önemli gelişmelerin yanı sıra İpek Yolu Projesi’nin detaylarını paylaştı.

İpekyolu yeniden Ekol ile canlanıyor
İpekyolu yeniden Ekol ile canlanıyor Admin
Bu içerik 1719 kez okundu.

Ekol Lojistik, Çin ve Macaristan arasında yeni bir tren hizmetini devreye soktu.  Nisan ayının başında hizmete giren ilk test treni 9 bin 300 kilometre yol kat ederek Kazakistan, Rusya, Belarus, Polonya ve Slovakya üzerinden Budapeşte'ye ulaştı. 17 günde tamamlanan sefer, aynı güzergâh üzerinde deniz ve demir yoluyla gerçekleştirilen seferlerden neredeyse 30 gün daha kısa sürüyor. Yiwu ile Budapeşte arasında haftalık tren seferleri Nisan ayının sonunda başladı. Ekol, Mayıs ayında doğrudan seferlerle Budapeşte'yi Çin'in diğer şehirlerine bağlamayı planlıyor.

Ekol, gelecekte Çin'den Avrupa'ya 8 tren bağlantısı ile, yalnızca Budapeşte'yi değil, aynı zamanda diğer Avrupa şehirlerini de Çin'e bağlamayı planlıyor. Ekol, Çin'deki 8 demiryolu terminalinden, Avrupa'da sahip olduğu 4 merkeze demiryolu seferleri düzenliyor. Ekol, Avrupa Birliği bölgesindeki demir yolu operasyonlarını Deutsche Bahn, terminal hizmetlerini de Mahart Container Center ile organize ediyor. Gümrükleme operasyonlarını Budapeşte'de gerçekleştiren Ekol, Avrupa dağıtımlarında ise kendi araçlarını kullanıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, “Çin ve Macaristan arasında doğrudan yük taşımacılığına Macaristan'da öncülük etmekten gurur duyuyoruz. Sunduğumuz ekolojik çözüm, müşterilerimiz için de son derece avantajlı, zira bu projeyle müşterilerimize rekabet avantajı sunuyoruz. Bu, çok daha uzun süren deniz taşımacılığının ve daha pahalı olan hava taşımacılığının yerini alan iyi bir alternatif oldu. Macaristan Vergi ve Gümrük İdaresi (NAV) ve çeşitli Macar gümrük acenteleri, Çin ürünlerinin Avrupa'daki gümrük ve mal dağıtım merkezi olabilmek için aylardan beri çalışmalar yürütüyor. İpek Yolu'nun, tarihsel olarak, başarılı işletmelerin kurulmasına ve varlıklarını sürdürmelerine vesile olduğunu görüyoruz. İpek Yolu'nun bugün de aynı amaca hizmet edeceğine inanıyoruz. Bu işbirliğinde doğru bağlantıyı sunarak müşterilerimiz için katma değer sağlıyoruz” dedi.

İRAN’DA HİZMET REKABETİ

Ekol İran’ın kurulmasıyla birlikte, “Safran” adı verilen yüksek teknoloji bir lojistik merkezi kurmak için hemen yatırıma başlandı. Ekol, bu merkez aracılığıyla 27 yıllık bilgi birikimini İran pazarına taşımayı ve müşterilerine tedarik zincirinde rekabetçi avantaj sunarak katkıda bulunmayı hedefliyor. Ahmet Musul: “Ekol olarak, önümüzdeki yıllarda İran'ın farklı endüstrilerden birçok yatırımcı için önemli fırsatlar sunacağına inanıyoruz. Bu çevrede, Ekol olarak, yerli ve yabancı yatırımcılarla, hızla büyüyen İran ekonomisinin yüksek taleplerini karşılayabilecek tedarik zinciri hizmetleri sunabilmek için doğru altyapıyı kurmayı hedefliyoruz.“ dedi.

TAM OTOMASYONLU HİZMET

Safran’a ilk aşamada 20 milyon Euro yatırım yapan Ekol, 2017'nin son çeyreğinde 45 bin palet kapasitesiyle tesisinin ilk aşamasını devreye almayı planlıyor. Toplamda 100 bin palet kapasitesine sahip olan ve 65 bin metrekarelik alana yayılan otomasyonlu depo ise 2019 yılında faaliyete geçecek. Safran, Hazar kıyısındaki endüstri şehri Kazvin'de yer alıyor. Merkez, ilk etapta bölgede 300 kişilik yeni istihdam yaratacak ve Ekol'ün İran'a sürekli yatırımlarıyla bu sayı birkaç yıl içinde binlere ulaşacak. Ekol, gümrüklü ve gümrüksüz depoları, katma değerli hizmetleri, gümrükleme hizmetleri ve kendi terminal ve ağları ile yurt içi dağıtım hizmetleri sayesinde İranlı müşterine zengin bir hizmet yelpazesi sunacak.

LİMANLARI İLE DAHA GÜÇLÜ

Ekol, İtalya Trieste Limanı’nda Ro-Ro ve blok tren hizmetleri için kullandığı limanın işletmesini üstlenen EMT’nin yüzde 65 hissesini Aralık 2016’da satın aldı. Trieste, Ekol’ün intermodal taşımacılığı için kilit öneme sahip. Ekol Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, konuya ilişkin şöyle konuştu: “Ekol olarak, Trieste ve Türkiye arasındaki Ro-Ro seferlerini haftada 5 sefere çıkardık. Önümüzdeki birkaç ay içinde Romanya'nın Köstence limanı ile Yalova arasında haftada 2 gidiş-dönüş seferi hizmete sokmayı planlıyor. Tabii ki, Yalova ile Trieste veya Lavrio arasında Ro-Ro bağlantısını da kullanabiliriz. Köstence bağlantısının yeni bir hat olduğunu ve bu hattın, Ekol'ün, Romanya'yı diğer Orta Avrupa Ülkelerine ve Avrupa'nın diğer bölgelerine daha güçlü şekilde bağlamasına yardımcı olacağının altını çizmek isterim.”

AVRUPA'DA YENİ INTERMODAL

Sete - Paris ve Trieste - Kiel gibi yeni hatları devreye sokan Ekol, Avrupa'da intermodal taşımacılık hizmetlerinin sayısını artırma stratejisini uygulamaya devam ediyor. Bu sayede dinamik ve hızlı genişlemesine devam eden Ekol, intermodal ağını genişletmeye yakın gelecekte de devam edecek. Ekol, Eylül ayında, Trieste ile Zeebrugge (Belçika) arasında yeni bir blok tren hattı açmayı planlıyor. Yeni Trieste - Zeebrugge treni sayesinde Ekol’ün, Akdeniz ve Kuzey Denizi arasındaki ilk bağlantısının hizmete sunacağını açıklayan Ahmet Musul, “Bu, yüzde 100 intermodal taşımacılık kullanılarak yapılan pazardaki en hızlı çözüm olacak. Trenimiz Benelüks, kuzey Fransa ve Birleşik Krallık'ı Güney Avrupa, Türkiye, İran ve Uzak Doğu'ya bağlayacak” ifadesini kullandı.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halk otobüsçüsüne eğitim şart
Halk otobüsçüsüne eğitim şart
MSC'nin filosu büyüyor
MSC'nin filosu büyüyor