Advert

Advert

Endüstri 4.0’ın robotları çırak oldu

Otomotiv yan sanayinin, Endüstri 4.0’ın zorunlu kıldığı dönüşüme acilen uyum sağlaması gerektiğini belirten Assan Hanil Genel Müdürü Okan Gedik, Turquality benzeri bir programla bu dönüşümün yakalanabileceğini ifade etti. Gedik, “Doğru adaptasyon yapılamaz ise bu sefer treni değil, uzay mekiğini kaçırabiliriz” dedi.

Endüstri 4.0’ın robotları çırak oldu
Endüstri 4.0’ın robotları çırak oldu Admin
Bu içerik 1317 kez okundu.

Endüstri 4.0 ile birlikte otomotiv sektörüne ciddi bir değişim rüzgarı geldi. Otomotiv sektöründe yaşanan hızlı dönüşüm, otomotiv yan sanayini de etkiledi. Otomotiv sektörünün önemli ana parça üreticisi Assan Hanil’in Genel Müdürü Okan Gedik, Türk otomotiv yan sanayinin bu değişime proaktif olarak hazırlanmak durumunda olduğunu belirterek, şimdiden sektörün gelecek 10 yılının çizileceği bir master plan hazırlanması gerektiğini savundu.

ENDÜSTRİ 4.0 VE TURQUALITY

Turquality programı benzeri bir çerçeve oluşturulabileceğine inandığını Okan Gedik belirten, “Bu programın bir benzeri Endüstri 4.0 için dizayn edilebilir. Şirketlerin sektörel olarak belli bir teknolojik seviyeye ulaşmasına destek verecek, bu gelişimi izleyecek akıllı üretimi ve teknolojiyi destekleyen bir program dizayn edebiliriz. Nokta hedef belirleyecek, bu hedefi destekleyecek ve sürdürülmesini sağlayacak bir program olabilir. Çalışanlarımızı takip ederek, ekranlarda çalışanlarımızın hangi bölgesinde meslek hastalığı riski yüksek geliyor ise oradan alınan sinyale göre Hat liderlerimiz, yetkinlerine göre ilgili çalışanımızı vardiya içerisinde farklı işlere yönlendiriyor. Hem çalışanlarımızın yetkinliklerini arttırıyoruz hem meslek hastalığı risklerini önlemeye çalışıyoruz” dedi.

UZAY MEKİĞİ DE KAÇAR

Türkiye'nin rekabet gücünü kaybetmeden otomotiv yan sanayinin proaktif davranması gerektiğini ifade eden Gedik, yaşanan değişime sektörün hızlıca adapte olması gerektiğini söyledi. Gedik, “Doğru adaptasyonu yapamazsak treni değil, uzay mekiğini kaçırırız. Yıllarca insanları robotlaştıran Endüstri 3,0 ile çalıştık; şimdi Endüstri 4.0’da yaptığınız işte o kadar derinleşeceksiniz ki robotlara iş öğretir noktaya geleceksiniz. Dijital yetkinliğinizi o kadar artırıp, derinleşeceksiniz ki teknolojiye işi siz öğretir hale geleceksiniz. Bizim robotları insanlaştırmanın da ötesine geçebileceğimiz yetkinliklere gelmemiz lazım” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
En iyi marka Aras Kargo oldu
En iyi marka Aras Kargo oldu