Advert

CARİ AÇIĞI KAPATAN ÇÖZÜM BETON YOLLAR

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) 60. Yıl kutlamalarında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün; Türkiye’de cari açığı kapatacak gerçek çözümün beton yollar yapmak olduğunu söyledi.

CARİ AÇIĞI KAPATAN ÇÖZÜM BETON YOLLAR
CARİ AÇIĞI KAPATAN ÇÖZÜM BETON YOLLAR Admin
Bu içerik 1321 kez okundu.
10 YILDA 390 MİLYON DOLAR
Türkiye’nin 2016 yılı sonunda cari açığı 32,6 milyar Dolar olarak açıklandı. Bu rakamın içinde, petrol ürünleri ithalatı hatırı sayılır bir yer tutuyor. Türkiye, her yıl 25 milyon ton petrol ithal etmektedir ve ithalata bağımlılık oranı yüzde 98 seviyesinde seyrediyor. TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün, “Otoyollarımızın tamamı Bitümlü Sıcak Karışım (BSK)’la kaplanmaktadır. Ülke çapında 10 yılda 2 bin 155 kilometre otoyol yapılmıştır. Bu otoyolların yaklaşık 500 kilometresi beton yol olarak yapılmış olsaydı, 10 yılda 100 bin ton daha az bitüm ürünü kullanılacaktı. Bu sayede 2 milyon ton daha az petrol ithal edilecekti. Bu da 10 yılda yaklaşık 390 milyon dolar daha az petrol ithal edeceğimiz anlamına geliyor. Ülkemizin 2016 yılı cari açığının 32,6 milyar dolar olduğu göz önüne alındığında petrol ithalatında yapılacak 390 milyon dolarlık tasarruf, ülke ekonomisi açısından oldukça önem taşımaktadır. Dolayısıyla yüzde yüz yerli hammaddeye dayanan beton yol kullanımının artırılması cari açığımızın azalmasında önemli bir rol oynayacaktır” dedi.
 
AVRASYA TÜNELİ KADAR
Tüzün, beton yolların Türkiye ekonomisine getirdiği katkıyı, rakamlarla şu şekilde anlattı: “Türkiye’de yük taşımacılığının yüzde 92’si, yolcu taşımacılığının yüzde 95’i karayolları üzerinden gerçekleşmektedir. Ülkemizdeki yollarda ağır taşıt trafik oranı yüzde 40 olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapasitesinin çok üzerinde yük taşıyan araçlar yolların zamanından önce yıpranmasına ve onarım masraflarının artmasına neden olmaktadır. 2014 yılında asfalt yolların bakım/onarım maliyeti 1 milyar 884 milyon 931 bin 508 TL ile KGM yatırım bütçesinin yüzde 26'sına karşılık gelmektedir. 2014 yılında asfalt yolların bakım onarımına harcadığımız bütçe Avrasya Tüneli’nin yatırım bedelinden daha fazladır. Bu durum ağır taşıt trafiği altındaki güzergahlarda ve kavşaklarda beton yolların tercih edilmesi gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır. Alternatif yollar yılın 5-6 ayı uygulanabilirken beton yollar yılın 8 ila 10 ayı uygulanabilir. Buna ek olarak yol ekipmanları ile personel etkin ve verimli değerlendirilmesine imkân sağlar.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı müdahale edecek
Cumhurbaşkanı müdahale edecek
Gefco, Talan ile işbirliği yaptı
Gefco, Talan ile işbirliği yaptı