Advert

Gizemli Kolombiya

Tüm uzaklığına karşın ruhuma, kalbime, zihnime en yakın ülkeler Güney Amerika'da bulunmaktadır. Reenkarnasyona inanır mısınız bilmem ama hani böyle bir şey var ise kesin bir önceki yaşamımda buralarda doğmuşum. Müziğin ritmi, insanlarının sıcaklığı, tarihi, doğası, kültür varlıkları beni çeker de çeker. Yok 17 saatlik uçuşmuş (Panama üzerinden), yok saat farkıymış, işim aksarmış, memleketi özlermişim... Hepsi vız gelir.

Gizemli Kolombiya
Gizemli Kolombiya Admin
Bu içerik 910 kez okundu.

İşte yine bir Güney Amerika ülkesindeyim. "KOLOMBİYA" Bu kıtada, Alaska'dan  Tierra Del Fuego'ya, Machu Picchu'dan  Chichen Itza'ya gezmediğim bir Guyana ve Surinam kaldı. Gelmeden önce önyargılarım beni tedirgin etmişti. Nihayetinde dünyanın gelmiş geçmiş en büyük Mafya Babalarından Eskobar'ın ülkesine gidiyordum. O kadar ki, halk kendisine devletten daha çok inanmış, güvenmiş, 25 milyar dolarlık serveti ile de dünyanın 7'inci zengini olmuş. Eskobar; Felsefesi "Dünyayı sömüren Gringo'lara ot satarak fakir halkımı doyuruyorum. Daha ne" olan bir adam.

Latin Amerika'da tüm beyazlar yani Kuzey Amerikalı ve Avrupalılara "los Gringo's", tüm çekik gözlülere, Asyalılara  "Los Chino's" ve Tüm Araplara da "Los Turcos" (Türkler) derler. Tüm Müslümanlara veya Arap ülkelerinden gelenlere Los Turcos denmesinin sebebi, Osmanlı'nın çöküşü ve 1'inci dünya savaşında Osmanlı topraklarından Latin Amerika ülkelerine büyük göç olmuş. Osmanlıyı Türk olarak tanıdıkları için tüm Osmanlı göçmenlerine "Türkler" demişler. İçlerinden başbakan bile çıkmış. Misal, eski Arjantin devlet başkanı Carlos Menem. Galatasaray eski Kalecisi Mondragon ve şarkıcı Şakira da Lübnan asıllı Kolombiyalılar yani "El Turco"lardır.

Kolombiya ve halkı dünyada birçok ülke tarafından sevilen, sayılan bir halktır. Örneğin onlarca Güney Amerika ve Karayip ülkesinden vizesiz Avrupa'ya girebilen 2 ülkeden biridir Kolombiya. Diğeri Peru. Kolombiya biz Türklerden de vize istemiyor ama Pasaport kontrolü Türkler için kuyumcu gözlüğü  LUP ile yapılıyor. Gümrük sonrası para değiştirmek istedik. İmza yerine "parmak izi" aldılar. Alandan çıkar çıkmaz kış olmasına rağmen Latin Amerika'nın o muhteşem ılıman havasını ciğerlerinizde hissediyorsunuz. Sokaklarda arabalardan gelen  en ufak ritmi duyunca  özgürce dans eden kızları, sokak satıcıları, rengarenk, iç açıcı giysileri, mutlu, stressiz, sakin ve güleryüzlü yüz ifadeleri içinizi ısıtıyor. Kızları güzel mi? Evet güzel ama hemen hepsi estetikli.

Kolombiya mutfağı;  Afrodizyak  olarak kabul ettikleri Karınca yeme geleneği eski çağlara kadar uzanıyor. Hindistan cevizi sütü ile yapılmış sos ile hazırlanan balık, ıstakoz ve deniz ürünleri de muhteşem. En ünlü yemekleri ise kırmızı fasulye ve sucuklu Bandeja Paisa ve mısırlı, kolombiya1 (70).JPGpatatesli, avokadolu çorbaları Ajiaco. Tabi egzotik meyvelerini de unutmamak gerekir.

BUGÜNE KADAR KAHVE İÇMEMİŞİM!

Tabi Türk kahvesi hariç. Çamur gibi bir şeylermiş meğer ki bugüne kadar içtiklerim, ya da sentetik ürünleri bize kahve diye bize içirmişler. Yok granül, nes kahve, yok 3'ü 5'i bir arada, yok instand kahve... Pereira şehrinde kahvenin kaynağına gittik. Kahvenin çekirdeğini ellerimizle topladık, en güzellerini seçtik, kabuğunu makinelerde ayıkladık, önceden kurumuş olanlarını uygun şartlarda kavurduk, taze taze o an çektik ve usulüne göre çeşit çeşit kahveler denedik. Tam gün süren etkinlik sonunda koskoca bir "Kahve Ustası" sertifikası aldık. Kahve en önemli ihraç ürünleri. Global kahve şirketlerinin Pereira'da kendi çiftlikleri var. Veya bazı büyük çiftlikler kendi markalarını yaratmışlar.

Kolombiya hakkında kısa bilgiler; Kolombiya’nın nüfusu 48 milyon. En büyük "resmi" ihracat ürünleri; Kahve, Çiçek, Zümrüt, Puro. Resmi Dil; İspanyolca, Başkent: Bogota, Bağımsızlık İspanyollardan 1819 yılında elde edilmiş. Yüzölçümü: 141,748 Km2, Milli geliri kişi başı 9.000 dolar.

Cem Polatoğlu
Andiamo

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halk otobüsçüsüne eğitim şart
Halk otobüsçüsüne eğitim şart
MSC'nin filosu büyüyor
MSC'nin filosu büyüyor