Demir Yolu
Giriş Tarihi : 30-06-2017 15:37   Güncelleme : 30-06-2017 15:37

Trafikte ceza dönemi başladı

Araçların otoyollardaki gişelere giriş ve çıkış süreleri üzerinden ortalama hızları hesaplanacak. Hız limitlerini aşan sürücülere cezai işlem uygulanacak. Avukat Cevat Kazma, yeni uygulamayla tuzak radar tartışmalarının sona erdiğini ve yaşanan kazaların önüne geçilerek sürücülerin güvenli bir yolculuk yapmasının sağlandığını belirtti. Kesilen cezalara 15 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

Trafikte ceza dönemi başladı

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle birlikte, 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle araçların otoyollardaki ortalama hızları gişelere giriş çıkış süreleri dikkate alınarak hesaplanacak, hız ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulanacak.

Avukat Cevat Kazma, yeni uygulamayla birlikte araçların, otoyollarda giriş ve çıkış yaptıkları HGS/OGS noktaları arasında kat etmiş kları mesafe ve süre bilgilerinden ortalama hızlarının tespit edileceğini ifade etti. Örneğin Mahmutbey-Edirne arasındaki yaklaşık 210 kilometrelik otoban yolunu 1 saat 55 dakikadan daha kısa sürede layan araç sürücüleri hız sınırını aşmış sayılacak. Yönetmelikte belirtilen süreyi aşan araçlara trafik cezası kesileceğini belirten Cevat Kazma, hız sınırlarını yüzde 10-30 arası aşan sürücülerin 154 TL yüzde 30'dan fazla aşanların ise 427 lira ceza ödeyeceğini belirtti.

Yeni sistemin Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında başladığı bilgisini paylaşan Cevat Kazma, uygulamayla birlikte yaşanan kazaların önüne geçilerek sürücülerin güvenli bir yolculuk yapmasını sağlayacağını söyledi. Aynı da tuzak radar tartışmalarının da sona erdiğinin altını çizen Cevat Kazma, kesilen cezalara itiraz etmek isteyen sürücülerin 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hâkimliklerine başvurması gerekeceğini sözlerine ekledi.

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA