Advert

Hollandalıların gözü MNG ve Netlog’ta

Türk lojistiğinde yabancı sayısı artıyor. Türkiye’nin önde gelen şirketleri ya el değiştiriyor ya da yeni firmalar ofisler kurarak pazara adım atıyor. Türkiye’nin en büyük taşımacılık şirketlerinden MNG Kargo, hisselerinin tamamı için Hollandalı Mirage Cargo B.V. adlı firma ile masaya oturdu. Şimdi de sektörün öncü isimlerinden Netlog Lojistik’e yine Hollandalı Turklogistics B.V. adlı firma ortak oluyor.

Hollandalıların gözü MNG ve Netlog’ta
Hollandalıların gözü MNG ve Netlog’ta Admin
Bu içerik 1298 kez okundu.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Mehmet Nazif Günal’ın yaptığı MNG Holding bünyesinde kurulan MNG Kargo, 2003 yılında faaliyetine başladı. Türkiye genelinde 815 şubesi bulunan MNG Kargo’nun filosunda 2 bin 600 araç var ve günde 600 bin adrese ürün teslimatı yapılıyor. Şirketin çalışan sayısı ise 9 bin kişi civarında.

Netlog Lojistik de MNG gibi 2003 yılında kuruldu. Netlog’un kurucuları ise Yıldız Holding’in sahibi Ülker Ailesi ile sektörün önde gelen isimlerinden Çak Ailesi. Afganistan'daki Amerikan askerlerine gıda malzemesi taşıyarak adından söz ettiren Netlog Lojistik’te Ülker ile Çak aileleri arasında yollar ayrıldı ve Yıldız Holding hisselerini devretti. 2015 verilerine göre Netlog Lojistik Grubu’nun cirosu 1.6 milyar lira. 6 bin 750 personeli bulunan Netlog’un filosunda 3 bin 100 araç bulunuyor. Her iki şirketin de resmen satış işlemleri Rekabet Kurumu’nun onayından sonra gerçekleşecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halk otobüsçüsüne eğitim şart
Halk otobüsçüsüne eğitim şart
MSC'nin filosu büyüyor
MSC'nin filosu büyüyor