Advert
Advert

Hedef dünya da ilk 3'e girmek

Çin'in Asya ve Avrupa'da taşımacılık alanında etkisini ve ağırlığını artırmak amacıyla tasarlanan 'Tek Yol, Tek Kuşak' projesine hız verdiği bir dönemde ülkenin küresel taşımacılıkta rolünü artıracak bir anlaşmaya imza atıldı. Cosco Shipping, Hong Konglu rakibi Orient Overseas International'ı (OOIL)'i 5.53 milyar dolar karşılığında satın alacak.

Hedef dünya da ilk 3'e girmek
Hedef dünya da ilk 3'e girmek Admin
Bu içerik 4090 kez okundu.

Cosco Shipping, satın almayla birlikte dünyanın 3'üncü konteyner taşıyıcısı unvanına sahip olacak. Bu durumda Cosco, Fransız CMA CGM'nin önüne geçerek Danimarkalı Maersk Line ve İsviçreli MSC'nin arkasından 3'üncü sıraya tırmanmış olacak. Ulaştırma hisselerinde uzman Crucial Perspective CEO'su Corrine Png, konuya ilişkin değerlendirmesinde, bu anlaşmanın Maersk ve MSC için negatif olduğunu ve Çinli gemicilik şirketinin büyük ticari rotalarda ciddi bir rekabete neden olacağını söyledi.

Geçen yıl iki Çinli armatörün bir araya gelmesiyle oluşan Cosco Shipping 400'ü aşkın sayıda gemiye sahip olacak. Gerçekleşmek için Amerikan regülasyon yetkililerinin ve Çin Ticaret Bakanlığı'nın 'olur'una bakan bu devir operasyonu Çin'in bu sektördeki vizyonunu da gösteriyor. Cosco bu işlemi Şanghay liman işletmesi ile birlikte gerçekleştiriyor. İşletmenin de yüzde 9,9 payı olacak. Söz konusu operasyonun açıklanması üzerine, Hong Kong borsasında Cosco'nun hisseleri cuma kapanışına oranla yüzde 3,93 prim yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karsal hizmete başladı
Karsal hizmete başladı
Thermo King yeni ürününü pazara sundu
Thermo King yeni ürününü pazara sundu