Advert
Advert

Atatürk Havalimanı uçuşlara kapatılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul`a inşa edilen üçüncü havalimanın hizmete girmesinin ardından Atatürk Havalimanı’ndaki çok sayıda terminalin fuar merkezleri olarak Türkiye`ye hizmet etmesini istediklerini açıkladı. Bakan Arslan, “Büyükşehir Belediyemizle yaptığımız görüşmeler ve istişareler de bu yönde” dedi.

Atatürk Havalimanı uçuşlara kapatılacak
Atatürk Havalimanı uçuşlara kapatılacak Admin
Bu içerik 6453 kez okundu.

İstanbul'a yapılan üçüncü havalimanının faaliyete geçmesiyle Atatürk Havalimanı fuar alanı olarak hizmet verecek. Bakan Arslan, aynı uçuş koridorlarını kullanacakları için iki havalimanının aynı anda hizmet vermesinin imkânsız olacağını söyledi. Bakan Arslan, 200 milyon yolcuya hizmet edecek bir havalimanının hizmete girmesiyle diğerine ihtiyaç duyulmayacağını ifade etti.

CİDDİ GELİR ELDE EDECEĞİZ

“Daha önce de söylemiştim; Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın görüşleri de kesinlikle buranın bir yapılaşmaya açılmaması yönünde” diyen Bakan Arslan, buranın İstanbul’a nefes aldıracak bir alan olarak düzenlenerek küçük uçakların, jetler ve eğitim uçaklarının inebileceği bir yer haline getireceklerini açıkladı. Limanda çok sayıda terminal olduğunun da altını çizen Bakan Arslan, bu alanlarında özellikle fuar merkezi olarak hizmet etmesini için dizayn edileceğini belirtti. Bakan Arslan, “Dünyanın birçok ülkesinde ekonomiyi ayakta tutan fuar merkezleridir. Dünya çapında fuarlar yaparsanız, bunlar ekonomik olarak ülkeye çok ciddi girdi sağlar. İnsanlar fuar organizasyondan dolayı geliyor, gelir elde ediyorsunuz. Bir diğer konuda oraya gelen dünya çapındaki bütün ticaret erbapları ülkenizdeki potansiyel veya mevcut ticaret erbabıyla orada yüz yüze görüşüyor, ticari bağlantılar kuruyorlar. Dolayısıyla fuar merkezi olarak hizmet etmesini öngörüyoruz” dedi.

KESİNLİKLE KONUTA AÇILMAYACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, açıklamasına şöyle devam etti: “Nasıl Almanya dünyanın konferans ve fuarcılıkta en çok para kazanan ülkesiyse, Türkiye’yi de bu alanda rekabete açıyoruz. Burada dünyanın bir çok ülkesiyle rekabet edilebilecek bir fuar merkezi kurulacak. Kesinlikle içinde AVM’leri olan, konutları olan bir yapılaşmaya gidilmeyecek. Cumhurbaşkanımızın da, Başbakanımızın da talimatları bu yönde, bizim de çalışmalarımız da bu yöndedir. Büyükşehir Belediyemizle yaptığımız görüşmeler ve istişareler de bu yönde, herhangi bir şekilde imara açılıp, buralarda alışveriş merkezleri veya konutlar yapılması söz konusu değildir. Cumhurbaşkanımızın İstanbul’a olan hassasiyetini herkes biliyor, dolayısıyla buranın özelikle İstanbul’a nefes aldıracak bir alan olmasıyla ilgili irade o konuda tam, bir tereddüt yok.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karsal hizmete başladı
Karsal hizmete başladı
Thermo King yeni ürününü pazara sundu
Thermo King yeni ürününü pazara sundu