evden eve nakliyat

Advert Advert
İşyerinde olumsuz duygularla baş etme yolları
Alanur Özalp
Advert

İşyerinde olumsuz duygularla baş etme yolları

Bu içerik 606 kez okundu.

İşinizde başarılı olmak için çalışanlarla, ortaklarınızla, satıcılarla, alıcılarla ve müşterilerle nasıl bir etkileşim içinde olacağınızı ve etkin bir iletişim için ne yapmanız gerektiğini bilmek zorundasınız.

Bu durum küçük işletmede farklı, büyük bir işletmede farklı olacaktır. Örneğin çalışanlarınıza onlardan beklediklerinizi anlatma şekliniz, iş ortağınızla veya potansiyel müşterinizle yapacağınız konuşmalardan farklı olacaktır.

Hepimizin bildiği üzere bazen dil yeterli olmaz ve iletişim sekteye uğrar. Öyleyse işyeri ortamında duygularla baş etmenin yolları nelerdir?

1. Kendine özen göstermek en iyi çaredir. Kendi fiziksel, duygusal ve zihinsel ihtiyaçlarını düzenli olarak tatmin eden bir işveren, işyerindeki olumsuz veya düşmanca duygularla baş etmekte çok daha maharetlidir.

2. Öfke ve sinirlenmenin size hem beyinsel hem de bedensel olarak ne ifade ettiğini bilin. Öfkenin size ne ifade ettiği ve bedeninizin hangi kısmında bulunduğu üzerine kafa yorun. 

3. 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Bu şekilde zihninizi boşaltacak ve sinirlenip kendinizi kaybetmemiş olacaksınız.

4. Kızgınlığınızı ve korkularınızı paylaşmak sizi sakinleştirecek ve rahatlatacaktır. Destek olabilirler.

5. Öfke veya kızgınlık çoğunlukla korkularınız gerçeğe dönüştüğü zaman ortaya çıkar. Doğrudan duygularınızın kaynağına inin.

6. Kapsamlı bir "istenmeyenler" listesi yapın. Bu listede "aptal gibi görünmek","hazırlıksız yakalanmak" gibi başınıza gelmesini istemediğiniz durumların hepsini kâğıda dökün. Bu tip durumlara yaratıcı çözümler getirmeye çalışın.

7. Dikkatinizi başka yere yönlendirin. Bazen zihninizi huzursuzluk yaratan konudan uzaklaştırmak sakinleşmenizi sağlar.

8. Kendinize "Bu olayda yolunda giden ne var?" diye sorun. Kurt Wright,"Kuralları Çiğnemek" adlı kitabında "yolunda gitmeyen şeyler"den ziyade "yolunda giden şeyler"e odaklanmanın stresle baş etmede çok daha etkili olduğunu ifade ediyor.

9. Bazen, iş planının bir parçası yürümüyorsa, bundan rahatsızlık duyup sinirlenmeye başlamak yerine enerjinizi pozitif yönde kullanarak gidebileceğiniz farklı bir yönde yola devam edin.

10. Bazen isteklerinizi uygun bir talep olarak belirtmeniz işlerin yürümesini sağlar.

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demirbaş eğitime destek verdi
Demirbaş eğitime destek verdi
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü