Advert Advert
Özel Halk Otobüs İşletmeciliğinde Sorunlar
Göksel Ovacık
Advert

Özel Halk Otobüs İşletmeciliğinde Sorunlar

Bu içerik 218 kez okundu.

Bu gün itibarı ile gelinen noktada ise, ferdi işletmeciliğin yarattığı sorunlar ve oluşturduğu kalitesizlik nedeniyle, Özel Halk Otobüs (ÖHO) işletmeciliği sistemi tamamen tıkanmıştır. Hizmeti ifa edenler, hizmeti alanlar ve hizmeti denetleyenler olarak, ilgili taraflar mevcut durumdan bir şekilde rahatsız ve memnuniyetsizlik had safhadadır.

Özel Halk Otobüslerinin mevcudiyetini ve ihtiyacı tartışılır hale getirdiği ve vatandaşlar nezdinde güven erozyonuna neden olduğu için, mevcut çalışma sistemini revize etmek veya değiştirmek gereği doğmuştur.

Yapılan hataları, disiplinsizlikleri, kısaca kalitesizliği tamamen bitirmek veya minimize etmek konusunda artık bu işle ilgili herkes ve tabi olduğumuz kurum ile İBB yetkilileri fikir birliği içindedir. Bu yeniden yapılanma için en önemli avantaj ve fırsattır. Bütün mesele yeni yapılanma için önerilen “TAM KURUMSAL YAPI”nın tesisi yönünde ÖHO işletmecileri olarak bizlerin gerekli adımları atması ve girişimleri hızlı bir şekilde başlatmamızdır.

Artık şu kesin olarak anlaşılmakta ve kabul edilmektedir ki, alınan günlük palyatif tedbirler, denetimlerin ve kontrollerin sıklaştırılması, yaptırımların ağırlaştırılması, kesinlikle mevcut sorunları çözmemekte, işletmeciliği geliştirmemekte ve vatandaşın çok tabi talebi olan kaliteyi sağlamamaktadır. Bu iş, bu şekilde ve bu anlayışla asla sürdürülemez. Bu kalitesizlik çaresi bulunmadığı takdirde, mutlaka meri yasalar çerçevesinde kendi alternatifini oluşturacaktır. Biz geç kaldığımız ve şu an olduğu gibi sorunu görmemezlikten geldiğimiz takdirde bu hizmeti yasal olarak yapma ve yaptırma yetkisine sahip İBB, vatandaşlardan gelen talepler çerçevesinde mutlaka gereğini yapacaktır.

Bu nedenle artık tespit edilen sorunun kaynağına inmek, yani ferdi işletmecilikten Kurumsal İşletmeciliğe geçmekten başka bir kurtuluş yolumuz ve çaremiz yoktur. ÖHO işleticileri olarak bu gerçeği artık görmek zorundayız. Bütün ilgili kesimler bu gerçeği görmüştür. Tam Kurumsal yapı (Personel, Hat ve Hak havuzu, profesyonel ve uzman yönetim) kurulduğu takdirde İstanbul Kent içi Toplu taşımacılığında yeni bir sayfa açılacak ve bu özel toplu taşımacılık açısından bir devrim ve dönüm noktası olacaktır.

Hayatta kalabilmek için, bireysel taşımacılıktan kurtularak kurumsal bir işletmeciliğe geçmek yönünde ÖHO işletmecileri olarak gereken düzenlemeleri önererek, fedakârlığı yaparak bu sistemi mutlaka hayata geçirmeliyiz. Bu konuda ikinci bir alternatifimiz ve maalesef fazla zamanımız yoktur.

Göksel OVACIK
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demirbaş eğitime destek verdi
Demirbaş eğitime destek verdi
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü