Erkekte Sertleşme Problemi
Alanur Özalp
Advert

Erkekte Sertleşme Problemi

Bu içerik 1034 kez okundu.

Erkekte cinsel sorunlar, sertleşmeme, erken boşalma, hiç boşalmama gibi problemlerle görülür. Gerçekte sertleşme problemi, genellikle uygun eş, uygun zaman ve uygun yer olduğu halde ortaya çıkan bir işlev bozukluğudur.

Zaman zaman ağır ruhsal problemler, sıkıntılar, çöküntüler de gelip geçici olarak istek ve güç azalmasına neden olabilir. Ruhsal durum düzelince sertleşmeme sorunu ortadan kalkar.

Genellikle cinsel problemlerin % 80-85’i psikolojik, % 15-20’si organik nedenlerledir. Bu probleminin en güvenilir tanısı, uyku laboratuarlarında rem uykusu döneminde sertleşmenin olmaması ile konur.

Uykuda ve mastürbasyon sırasında normal sertleşenlerde organik bozukluk düşünülmez. Böyle durumlarda daha başlangıçta özellikle ruhsal sorunların çözümlenmeye çalışılmasıyla beraber kişinin bütün dikkat ve ilgisinin cinsel yaşamdaki durumdan ayrılıp başka doyum ve güven kaynaklarına, örneğin; iş uğraşı, çeşitli toplumsal ilgilere yöneltilmesi gerekmektedir.

Son yıllarda psikolojik kökenli sertleşmeme probleminin çözümünde psikologlar çok başarılı sonuçlar almaktadır. Organik bozukluk sözkonusu olduğunda ise seks çubuğu ameliyatları ve viagra ile çözüm kısa sürede etkili olarak ortaya çıkmaktadır.

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam