Advert Advert
Yeni bir araç tipi 15+7
Göksel Ovacık
Advert

Yeni bir araç tipi 15+7

Bu içerik 230 kez okundu.

Devamlı yazıp çiziyoruz!.. Kent içinde toplu taşımalığın olmazsa olmazı, az araçla fazla yolcu taşınmasıdır… Böylelikle az araç trafiğe çıkacak, trafik yoğunluğu yaşanmayacak. Az araç olduğundan dolayı emisyon gazı azalacak ve hava kirliliği olmayacak.

Yine gürültü kirliliği olmayacak. yolcu kalitesi artacak ve sağlıklı toplu taşımacılık hayata geçecek… Takip edilebilir ve denetlenebilir bir toplu taşıma filosu olması bakımından yolcu sayısı daha rahat belirlenebilir olacak ve yerel yönetimin elinde sağlıklı bir veri oluşacak ve önlemler alınarak çözüm üretilebilecek…

Bu nedenlerden dolayı minibüsler bir toplu taşıma aracı değildir!.. Bunu tüm akademisyenler, ulaşım uzmanları her zaman vurguluyorlar… Büyük kentlerde raylı sistemlerin yanında lastik tekerlekli araçların otobüs olması gerekiyor. Geleceği görebilen yerel yöneticiler, kentlerdeki minibüsleri kaldırarak yerine otobüs taşımacılığını tercih ediyorlar!.. Türkiye’nin birçok ilinde bu değişim yaşanıyor. Örnek verecek olursak; Kayseri, Samsun, Erzincan… Daha birçok ilde bu değişim hayata geçiyor.

Kent içi toplu taşımacılık bu doğru ve sağlıklı kararlarla rayına oturacakken, minibüs pazarını kaybetmek istemeyen büyük sermaye sahibi minibüs üreticileri de boş durmuyor!.. Bunlar şu anda kullanılan küçük otobüs görüntüsünde bir kaç yolcu fazla taşıyabilecek minibüsleri küçük değişiklikler yaparak sanayi bakanlığından 15+7 yolcu kapasiteli bu minibüslere otobüs ruhsatı almanın peşindeler!.. Ciddi çalışmalar ve lobi faaliyetleri yürütüyorlar!..

Bu durum toplu taşımaya hiç bir katkı sunmayacaktır!.. Kentlerimizde trafik yoğunluğu, hava kirliliği ve gürültü kirliliği devem edecektir. Mevzuatı aşmak için yapılan bir aldatmacadır… Kandırmacadır!.. Yetkililer bu konuda duyarlı olmalıdır!.. Biz toplu taşımacılarda gereken kamuoyu oluşturarak bu çalışmayı ve doğuracağı sonuçları çok iyi anlatarak engel olmalıyız!.. Toplu taşımacıların üst kurumlarına görev düşüyor. Çok geç olmadan önlemler alınmalı ve sonuçlandırılmalıdır. Saygılarımla…

Göksel OVACIK
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor