Advert Advert
Koordinasyon mu, Kaos mu?
Göksel Ovacık
Advert

Koordinasyon mu, Kaos mu?

Bu içerik 216 kez okundu.

08.02 2010 tarihinde Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü, yapılan UKOME toplantısında; 2010/1-8 sayılı Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü’nün teklifi ile “Gebze- İstanbul Esenler otogar arasında 70 araçlık filo ile taşımacılık yapabilir” diye bir karar çıkıyor!..

Karar tam olarak Gebze Bayramoğlu kavşağı 04 otoyolu Fatih Mehmet Sultan köprüsü esenler (otogar) arası taşımacılık yapacaktır deniliyor. Gebze, Kocaeli’ne bağlı bir ilçemiz!.. Haliyle bu taşımacılık türü şehirlerarası yolcu taşımacılıktır… Bu taşımacılık Ulaştırma Bakanlığı izni ile yapılmalıdır!..

UKOME aldığı karar da yetkisini aşarak, kent içi toplu taşımacılık gibi bir karar verdi!.. Bu yeni taşımacılara izin vermiş ve bu araçlar bu kararla taşımacılığa başlamışlardır. Başlamakla kalmayıp, güzergâhını ihlal ederek, Kurtköy Sultanbeyli yan yolu kullanarak kent içinde indi bindi yaparak yeni bir taşımacı türü yaratılmış korsan taşımacılığında önü açılmıştır!..

Bu kararla beraber diğer illerden bu tür taşımacılık yapmak için talepler gelmeye başlamış! Bunlar Tekirdağ-Esenler, Çorlu-Esenler (otogar) güzergahlarında çalışmak istenmektedir!.. Başta da dediğim gibi İstanbul’da ulaşımı koordine etmek, düzenlemek, daha rahat, sağlıklı güvenli bir ulaşım sağlamak için var olan UKOME aldığı bu kararla İstanbul ulaşımında bir kaos yaratacaktır!.. Geçmişe bakıldığında belde belediyelerin taşımacılık yapması ve yaşanan kargaşa ve kaos ortamı unutulmamalıdır!!! Çözümü için ne kadar efor ne kadar emek sarf edilmiştir hepimiz bilmekteyiz!..

Bu karar doğru ve hukuki değildir! Derhal iptal edilmelidir. Toplu taşımacıların bu karardan ciddi endişe ettiğini biliyorum! Bu süreci takip edip, gerekli çalışmaların yapıldığını da belirtmek isterim!..

Bu karada Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi muhalefet şerhi koymuş aynen şöyle: “İstanbul -Gebze arası düzenli yolcu taşımacılığında yetki verme 4925 sayılı KYT kanunu ve KYT yönetmenliği gereğince Ulaştırma Bakanlığı yetkisindedir.” Buna rağmen bu yanlışta ısrar edilmemeli ve gereken yapılmalıdır!
Saygılarımla;

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor